Sosyal hizmet ortamının müşteri güveni ve otel imajına etkisi
The impact of the social servicescape on customer trust and hotel image
  1. Tez No: 946858
  2. Yazar: SERAP OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hızla değişen ve rekabetin giderek arttığı turizm sektöründe, müşteri güveninin sağlanması ve güçlü bir otel imajı oluşturulması, işletmelerin uzun vadeli başarısında belirleyici bir rol oynamaktadır. Otelcilik sektöründe, sunulan hizmetin kalitesi kadar, bu hizmetin hangi ortamda ve nasıl sunulduğu da müşteri deneyimini doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda, yalnızca fiziksel hizmet ortamı değil çalışanların tutumu, diğer müşteriler, müşteri-çalışan etkileşimi ve sosyal kalabalık gibi unsurları kapsayan sosyal hizmet ortamı da müşteri algıları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Turizm sektörü, doğası gereği emek-yoğun bir yapıya sahip olup, insan etkileşiminin oldukça yüksek olduğu bir alan olarak değerlendirilmektedir. Sosyal hizmet ortamı, bu etkileşimleri içeren temel bir yapı olmasına rağmen, literatürde hizmet ortamına ilişkin çalışmaların büyük ölçüde fiziksel hizmet ortamı ile ilgili olduğu görülmektedir. Hizmet sektöründe insan unsurunun önemi göz önünde bulundurulduğunda, sosyal hizmet ortamına yönelik araştırmaların genişletilmesi ve bu alanın daha kapsamlı bir şekilde ele alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda, ilgili araştırmada sosyal hizmet ortamının müşteri güveni ve otel imajı üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Marmaris'teki beş yıldızlı otellerde konaklayan 358 yabancı turist üzerinde anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 ve AMOS istatistik programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, yüzde ve frekans dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma, doğrulayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizleri kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, araştırma modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modeli (YEM) ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, sosyal hizmet ortamının çalışanlar ve sosyal kalabalık boyutları sonuçlarının müşteri güveni üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın, diğer müşterilerin ve müşteri-çalışan etkileşimini kapsayan ilişki boyutunun, müşteri güvenini anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Öte yandan, çalışanların otel imajı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunurken, diğer müşteriler ve müşteri-çalışan etkileşiminin otel imajı üzerinde etkisinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Ayrıca, sosyal kalabalık boyutunun otel imajı üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu da belirlenmiştir. Son olarak, müşteri güveninin otel imajı üzerinde güçlü ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırmacılara ve otel yöneticilerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving and increasingly competitive tourism sector, establishing customer trust and building a strong hotel image play a critical role in the long-term success of businesses. In the hospitality industry, not only the quality of service but also the environment in which it is delivered directly affects the customer experience. In this context, the social servicescape, which encompasses not only the physical environment but also elements such as Service Employees, Other Customers, Rapport (customer–employee interactions), and Social Crowding, significantly influences customer perceptions. As a labor-intensive sector characterized by high levels of interpersonal interaction, tourism heavily relies on the human element. However, despite its fundamental role in shaping service experiences, the social servicescape has been underrepresented in the literature, which has traditionally focused on the physical aspects of the service environment. Given the importance of human interaction in service delivery, there is a growing need for more comprehensive research into the social dimension of the servicescape. Accordingly, this study aimed to investigate the effects of the social servicescape on customer trust and hotel image. To this end, a questionnaire survey was conducted with 358 foreign tourists staying at five-star hotels in Marmaris. The data were analyzed using SPSS 22.0 and AMOS statistical software. Descriptive statistics (frequency, percentage, mean, and standard deviation), confirmatory factor analysis, and reliability tests were used to evaluate the data. Furthermore, the relationships among variables in the research model were examined using Structural Equation Modeling (SEM). The results showed that the Service Employees and Social Crowding dimensions of the social servicescape did not have a significant effect on customer trust. In contrast, the Other Customers and Rapport dimensions were found to significantly influence customer trust. While Service Employees had a meaningful effect on hotel image, Other Customers and Rapport did not. Additionally, Social Crowding was found to have a significant and negative impact on hotel image. Finally, the study revealed that customer trust had a strong and significant positive effect on hotel image. Based on these findings, several implications and recommendations were presented for both researchers and hotel managers.