İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin olay ve düşünce yazılarına göre dinleme becerilerinin değerlendirilmesi (Muğla örneği)
Evaluation of the listening skill of the 6th , 7th and 8th graders according to their writings of event and thought (The case of Muğla)
- Tez No: 221047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VOLKAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
2006?2007 eğitim-öğretim yılında, Muğla merkeze bağlı beş ilköğretim okulundaki 405 öğrenci üzerinde yaptığımız araştırmada, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin olay ve düşünce yazılarına göre dinlediğini anlama becerileri incelenmiştir.Öğrencilere olay ve düşünce yazıları dinletildikten sonra, okuduğunu anlama testleri uygulanmış; sonuçlar SPSS 13,0 istatistik paket programında analiz edilerek bağımsız ?t? testi, tek yönlü varyans analizi, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelik hesaplamaları yapılmıştır.Araştırma sonucunda, öğrencilerin olay yazılarını dinleme ve anlama düzeylerinin 6.87; düşünce yazılarını dinleme ve anlama düzeylerinin 6.13 ortalama ile orta seviyede olduğu, bu ortalamalara dayanarak, Muğla merkez ilköğretim 6, 7 ve 8.sınıf öğrencilerinin olay yazılarını anlama düzeylerinin, düşünce yazılarını anlama düzeylerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEvaluation of the listening skill of the 6th , 7th and 8th graders according to their writings of event and thought 2006?2007 school year, in the study that we conducted among 405 students of five primary schools, we investigated the listening skills of the 6th, 7th and 8th graders according to their writings of event and thought.After the students listened the writings of event and thought, the reading comprehension tests were administered; the results obtained were analyzed through t test, one-way ANNOVA, arithmetic means, standard deviations, frequencies and percentages in SPSS 13.0 statistical package program.At the end of the study, it was found that listening and comprehension mean score for the writings of event is 6.87 and their listening and comprehension mean score for the writings of thought is 6.13. And based on these findings, it can be claimed that the comprehension level of the 6th, 7th, and 8th graders is higher for the writings of events than that for the writings of thought.