The effects of task-based learning on learners' proficiency and noticing, and learners' thoughts about grammar
Göreve dayalı öğrenmenin öğrenci başarısı ve farkındalığı üzerindeki etkileri ve öğrencilerin dil bilgisine ilişkin görüşleri
- Tez No: 162160
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABBAS TÜRNÜKLÜ, Y.DOÇ.DR. FİLİZ ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Göreve Dayalı Öğrenmenin Öğrenci Başarısı ve Farkındalığı Üzerindeki Etkileri ve Öğrencilerin Dilbilgisine İlişkin Görüşleri Bu araştırma, nicel ve nitel bölümlerden oluşmaktadır ve Göreve Dayalı Öğrenmenin (Göreve Dayalı Dil Öğretimi) öğrenci başarısı ve farkındalığı üzerindeki etkileri ve Türkiye'de bir ilköğretim okulu öğrencilerinin dilbilgisine yönelik görüşlerini ortaya koymak için yapılmıştır. Bu çalışma 2004-2005 öğretim yılında Ufuk İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. İngilizce'de Geniş Zaman çalışılacak dilbilgisi birimi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın nicel bölümü için ön ve son test olarak Geniş Zaman için hazırlanan belirtke tablosu paralelinde bir başarı ve bir farkındalık testi geliştirilmiştir. İki sınıf deney (6B) ve kontrol (6C) grupları olarak rasgele seçilmiştir. Dersler, deney grubunda Göreve Dayalı Öğrenme ilkelerine, kontrol grubunda ise Sunum-Pratik-Üretim yaklaşımının ilkelerine uymak kaydıyla araştırmacının kendisi tarafından yürütülmüştür. Öğrencilerin Geniş Zaman konusundaki başarı ve farkındalık düzeyleriyle ilgili bilgi toplamak için iki gruba da ön test ve son test verilmiştir. Bunun yanı sıra, çalışmanın nitel yönü için, araştırmacı tarafından öğrencilerin uygulama sonrasında dilbilgisi öğretimine ve pratiğine, ve Göreve Dayalı Öğrenme ve Sunum-Pratik-Üretim yaklaşımlarının uygulanmasına yönelik düşüncelerini belirlemek için yarı-yapılandırılmış görüşme sorulan hazırlanmıştır. Nesnelliği sağlamak için görüşme alandan bir diğer bilim adamı tarafından uygulanmıştır. Başarı ve farkındalık testleri ile elde edilen nicel verilerin analizi için SPSS programı, nitel verilerin analizi içinse özetleme ve yorumda bulunmaya yönelik betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular şöyle sıralanmaktadır: 1. Başarı testinde elde edilen son test değerleri açısından bakıldığında, deney grubu öğrencilerinin son test puan ortalamaları (38.60) kontrol grubu öğrencilerinin aldıkları son test puan ortalamalarından (35.32) yüksektir.
Özet (Çeviri)
The Effects of Task-Based Learning on Learners' Proficiency and Noticing, and Learners' Thoughts about Grammar This study comprises quantitative and qualitative parts and investigates the effects of Task-Based Learning (Task-Based Language Teaching; TBLT) on learners' proficiency and noticing, and learners' thoughts about grammar in a primary school setting in Turkey. It was carried out in Ufuk İlköğretim Okulu on the sixth grade students in the academic year 2004- 2005. The Simple Present Tense was chosen as the grammar unit to be studied. For the quantitative part of the study, a proficiency test and a noticing test on the Simple Present Tense were developed as pre- and post-tests, which were based on the table of specifications. Two classes were randomly assigned as the experimental (6B) and the control (6C) groups. The lessons in both groups were delivered by the researcher, who followed the principles of TBLT in the experimental group and the principles of Presentation-Practice-Production (PPP) approach in the control group. These groups were given pre- and post-tests to elicit data on learners' proficiency and noticing levels in the use of the Simple Present Tense. Apart from that, for the qualitative part of the study, the researcher prepared semi-structured interview questions to investigate the learners' thoughts on grammar instruction and practice, and on the implementation of TBLT and PPP after the treatment. The interview was delivered by another scientist in the field to attain objectivity. SPSS program was used for the analysis of quantitative data achieved through the proficiency and the noticing tests, and for the analysis of the qualitative data, a descriptive analysis was used to summarize and comment on the data. The findings obtained at the end of the study are as follows: 1. In terms of the post-test scores of the proficiency test, the mean score of the TBLT group (38.60) is higher than that of the PPP group (35.32).