İşletmelerde performans ölçümünde finansal tablo analizlerinin rolü ve önemi, Aydın-Muğla Bölgesi maden sektörü içinde feldspat maden işletmesi (KOBİ) olan Kaltun Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde performans ölçümüne ilişkin bir rasyo analizi tekniği uygulaması
The importance and role of financial accounts analysis? in performance evaluation in the companies, it is an aplication on ratio analysis technique about performance evaluation in Kaltun mining company which is a mining company in Aydın- Muğla mining sector
  1. Tez No: 221049
  2. Yazar: MESUT DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yönetimin becerisi olarak da adlandırılan performans ölçümlemesi, işletmenin amaçlarına ne ölçüde ulaşabildiğini ya da hedeflenen bu amaçlardan ne ölçüde uzaklaşıldığının ortaya konulması için yapılan çalışmaların bütününü oluşturur. Emek, sermaye, makine teçhizat, hammadde ve diğer tüm üretim ve yönetim faktörlerinden yararlanma derecesinin ne olduğunun saptanması, işletmenin değerlerinin ortaya konmasıdır. Değer bir faaliyet sonucunda varlık veya olguların anlaşılabilir, anlatılabilir ve nesnelliği arttırılmış, açıklanmasında bir ölçü olduğuna göre; değerler ölçüm sonucu saptanan ve performans göstergesi olan unsurlardır.Yönetim, işletmenin faaliyet gösterdiği üretim ve/veya hizmet sektörüne göre işlemlerin gerçekleştirilmesinde günümüzde oldukça karmaşık bir hal alan ve çeşitlenen faktörlerin bir araya getirilmesi, koordinasyonunun sağlanması, yönlendirmelerin ve kontrollerin yapılmasını amaçlayan bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmenin amaçlarına ne derecede ulaştığının ölçümlenmesi, faaliyetlerin ve sonuçlarının sınıflandırılarak bir bütün olarak ele alınması işletme performansının ne düzeyde olduğunun ortaya konması işidir. İşte bu performans ölçümlemesi yapılırken öncelikle sınıflandırmaların ölçümlemesi yapılması daha sonrada bu sınıflandırmaların bileşenlerinin önem derecelerine göre analizlerde ağırlıklandırılmasının yapılması gereklidir. İşletme sistemlerinin kurulması, planlanması ve daha verimli çalışması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi, öncelikli olarak performans sınıflandırmalarının belirlenmesine ve ölçümleme modelinin saptanmasına bağlıdır.Performans ölçümlemesinde finansal analiz ayrı bir sınıf olarak değerlendirilmelidir. Finansal analiz ile yönetim becerisi ortaya konmuş olur. Finansal analiz ile işletmenin finansal politikaları belirlenir ve kararlara temel oluşturur. Finansal analiz potansiyel büyüme ve genişleme olanaklarını ortaya koyduğu gibi işletmenin ihtiyacı olan kaynakların tespiti ve kredi veren kurumlar için yeterliliğin ölçümlenmesini sağlar. İşletmelerde karar alıcılarının doğru kararlara ulaşmada kullanmaları gereken en önemli yöntemlerden biri finansal analizdir.Madencilik sektörü sanayileşmenin temel girdilerini üreten bir sektördür. Üretimin ve ihracatın zamanla tarımdan sanayiye kayması, sanayi için gerekli olan hammaddelerin nitelikli ve ekonomik olarak elde edilmesini gerekli kılmıştır.Bu çalışmayla madencilik sektöründe yer alan firmanın finansal analiz ile performans ölçümlemesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance evaluation which is also known as management ability, forms total works to understand how much the company reached ıts targets or how much devıated from them. It is to understand the degree of benefits from the factors of labour, capital, equipment, raw materials and other productions and to evaluate the worthıness of the company. As the value is a proper degree according to the comment of the result of an operation assest or action?s perceptible, expressible and increased objectivity, the valuations are the elemnts of performance which are found according to evaluations.Manegement comes across to us as a dicipline of control supply and coordination, to connect the different factors which we come across today for supplying companies works in the productıon and/or employement sector. In order to evaluate ıt ıs necessary that one should asses the level of performance of the company versus their targets , and the whole operation and their results by categorizıng the company?s opreations. So while making the performance evaluation categorization evaluations must be performed after that according to the consideration degree of these categorization?s compenents in the performance analysis grading must be done. Company system?s installing, planning and methods and techiques improvement for working more productive, firstly depends on the performance categorization?s conditions and evaluations.Financial analysis must be considered as a different class in performance evaluation. With financial analysis management ability is displayed. According to financial analysis the financial politics of the enterprise are determined and it forms a basis for decisions. As financial analysis show enterprise?s potential for growing and enlargement furthermore, it identifies the necessary sources and for credit institutions it provides evaluation for efficiency. One of the most important ways while reaching right decisions in enterprises that administrators must use is financial analysis.