Gecekondu kadınının kente özgü düşünce ve davranışlar geliştirme süreci
- Tez No: 22105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
ÖZET Bu arastxrmada kırdan kente göç ederek gecekonduda yaşayan ka dınların düşünce ve davranışlarındaki değişim incelenmektedir. Ayrıca kadınların kentlileşme sürecinde nerede olduklarını saptamak ve kent te yaşama yılı ile kadının öğrenim düzeyinin bu düşünce ve davranış lar üzerindeki etkisini ortaya koymak da araştırmanın amacıdır. Araştırma Ankara'yı temsil eden bir örneklemde yapılmıştır. Ör nekleme giren 300 kadının yaşları 19-63 arasında değişmektedir. Kadın ların % 99.33'ü bir kez evlenmiştir. On yıl ve daha az bir süredir evli olan kadınlar örneklemin yarısına yakındır. Kadınların % 58.33'ü rızaları alınarak ailelerinin istedikleri kişilerle evlendirilmişler- dir. Evlenme yaşı daha çok 16-20 arasıdır. Köyde evlenenler daha faz ladır (% 61). Kadınların ortalama çocuk sayıları ikiyi aşmamaktadır. îlk ço cukların % 41.67' si köyde, % 58.33'ü kentte doğmuştur. Aile yapısı % 76.33 'lük bir oranla çekirdek bulunmuştur. Kadın ların % 81.67 'si köyde doğmuş, ortalama 24 yaşında kente göçmüştür. Bir yıldır kentte yaşayanlar % 16, 2-5 yıldır yaşayanlar % 20, 6-10 yıldır yaşayanlar % 25.33, 10 yıldan fazla bir süredir kentte olanlar % 22.67'dir. Kadınların % 16 'sı kentte doğmuştur. Kadınların yarısından fazlası ekonomik nedenlerle kente göçmüş ve kademesiz bir göç yapmıştır. Öğrenim düzeyi düşüktür. Kadınların %18'i hiç okula gitmemiş, ancak % 52.33'ü ilkokul mezunudur. Kocalar ise kadınlardan biraz daha yüksek düzeyde öğrenim görmüşlerdir. Koca ların % 55. 67' si ilkokul, % 19 'u ortaöğrenim mezunudur. Ailenin geliri daha çok (% 80) kocalar tarafından sağlanmakta dır. Ortalama aylık gelir düşüktür. Çalışan kadınların oranı %11.78' dir. Kadınlar düşük statülü, hizmet işçisidir ve sosyal güvenceden yoksundur. Kadının çalıştırılması konusundaki kararı daha çok kocala rı vermektedir (% 79). Kentte yaşama yılı ve öğrenim düzeyi açısından iiicalxsma konusunda anlamlx ilişkiler saptanmıştır. Evdeki harcamaların düzenlenmesi açısından hem kararı veren, hem de uygulayan daha çok kadınlardır. Bu konuda kadınların ancak ya rısı kente özgü düşünce ve davranışlar geliştirmişlerdir. Bu konuda kentte yaşama yılı ve öğrenim düzeyinin etkisi de fazla değildir. Tasarruf yapma konusunda hâlen kıra özgü davranışlar sürmekte, bazı açılardan kentte yaşama yılı ve öğrenim düzeyinin etkisi gözlen mektedir. Gecekondu kadınları sosyal yaşamda çocuk sahibi olma ve yetiş tirme açısından kente özgü düşünce ve davranışlar geliştirmişlerdir. Karı-koca arasındaki iletişime ilişkin olarak kadınların ancak yarısı nın kentli gibi davrandıkları görülmektedir. Evdeki işbölümü, rekreas yon gibi konularda kente özgü düşünce ve davranışlar gözlenmemektedir. Kentte yaşama yılı ve öğrenim düzeyi açısından çocuk sahibi olma ve yetiştirme ile karı-koca arasındaki iletişimin ilişkili olduğu saptan mıştır. Üç değerlendirme aracından yalnızca Ailede Karar Verme Etkinli ğini değerlendirme aracının sosyal yaşam boyutunda, kente özgü düşün ce ve davranışları benimsediği görülmüştür. Diğerlerinde daha çok kıra ilişkin düşünce ve davranışlar sözkonusudur. Kadınların kente özgü düşünce ve davranışlarında kentte yaşama yılı ve öğrenim düzeyinin et kisi vardır. Bir geçiş insanı olarak kadınların % 26 'sı kente uyumda % 22.74'ü ev bulmada güçlük çekmişlerdir. Şu anda kadınların hemen hemen yarısı nın bir sorunu yoktur. Kadınların % 87.33'ü bir sorunu olduğunda yar dıma ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir. Son olarak kadınların yarısı kendisini kentli olarak algılamak tadır. Kendini kentli gibi görme, kentte yaşama yılı ve öğrenim dü zeyi arttıkça fazlalaşmaktadır. Ayrıca kadınların yarıya yakın bir oranı kentte yaşamakla kentli olunacağını varsaymaktadır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the changing patterns in the attitude and behavior of those women who have migrated from rural to urban centers and living in“gecekondu”(squatter housing) have been investigated. Another objective of this study, is to determine the position of the women in the process of urbanism and to evaluate the effects of the years spent in the city and the educational status on the attitudes and behavior. The research has been realized with a representative sample of Ankara. Age range is 19-63 in the sample group of 300 women. 99.33 % of these women had only one marriage. Almost half of the women are married for 10 years or less. 58.33 % of thera have had arranged marriages by their families, who have also taken their consent. Age of marriage varies between 16-20. Those who have had their marriages in their villages is 61 %. The average number of children in the sample is two. 41.67 % of the first children were born in the village where as 58.33 % were born in the city, 76.33 % of the families are nuclear families, 81.67 % of the women were born in the village and have migrated to the city at the (average) age of 24. Those who have been living in the city for one year is 16 %; for 2-5 years is 20 %; for the last 6-10 year is 25.33 % and over 10 years in 22.67. 16 % df the women have been living in the city since their birth. Women have a low educational status, 18 % of the women have never attended school where as 52.33 % are primary school graduates. In 80 % of the families, husbands provide the family income. Average monthly family income is relatively low. Working women contitute only 11.78 % in the total sample. They work in the service sector, without social security, in low status jobs. It is often the husbands, who decide whether the women is going to work or not. There is no significant corralation between the years spent in the city and women's work.It is often the women who makes the decisions about consumption items of the family and put it into action. Only fifty per cent of the women have developed urban attitudes and behavior patterns on this issue. Neither the years spend in the city nor the educational level is a determining factor. Rural patterns are still effective in saving behavior, However, the years spent in the city and the educational level can be percieved as being effective in the above mentioned behavior, gecekondu women have urban values in their reproductive behavior and chid raising practices. Only half of the women act as urban dwellers in their relations with their husbands. Urbanized attitudes and behavior patterns can not be percieved as to the division of labour in the household and recreational activities. However communication between spouses as well as reproductive and child raising patterns ar closely interrelated with the years spent in the city and the educational level. Among the three evaluation instruments, only in the social dimension, of the“Evaluating the Decision Making Effectiveness in the Family”instrument, Urban attitudes and behavior patterns have been internalized. In other instruments, rural attitudes and values are predominant. The years spent in the city and the educational level is effective on the urban values and attitudes. Women in the period of transition, have had adaptation difficulties (26 %). 27.74 of the women have been faced with hardships in finding a house. At the moment half of the women have solved their problems. But still 87.33 % mentioned of seeking for help whenever they are faced with a problem. Half of the women percieve them selves as urban citizens. This attitude increases with the years spent in the urban environment as well as the educational level. Almost half of the women assume to have an urban status by living in the city. vi