Adoption of mobile commerce services in Turkey
Mobil ticaret hizmetlerinin Türkiye'de kabullenilmesi
- Tez No: 221058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SERRA YURTKORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kablosuz iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, mobil iletişim araçları kullanıcı sayısını artırmış ve mobil hizmetlerin gelişimini daha da hızlandırmıştır. Ancak bu günlerde çok sayıda firma mobil teknolojilerin yaratığı yeni iş imkânlarından faydalanmak üzere büyük yatırımlar yapmasına rağmen, mobil ticaret üzerine yapılan araştırmalar, potansiyel kullanıcıların bu hizmetlere alışmalarındaki zorluğu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, kullanıcıların mobil ticaret kullanımına eğilimlerini etkileyen faktörleri belirlemek üzere bir araştırma yapma gereği doğmuştur. Kullanıcıların, bilgi sistemlerini kolaylıkla içselleştirip, istekli şekilde kullanımlarının analizini yapan Teknoloji Kabullenme Modeli (TAM) hakkında önemli araştırmalar yapılmış olsa da bu modelin bir takım sınırlılıkları vardır. Bu sebeple, bu model kullanışlılık, kullanım kolaylığı, ücret seviyesi, Teknolojiye Hazırlık Göstergeleri (TRI), güvenilirlik ve kişisel gizlilik gibi başka faktörler eklenerek geliştirilmiştir.Teknoloji Kabullenme Modeli üzerine yapılan literatür araştırmasına dayanarak bu tez Türk tüketicilerin mobil ticaret hizmetlerinden yararlanmaya ne kadar hazır olduklarını araştırmaktadır. Bu çalışmayı destekleyen veriler Türkiye'de toplanmış, 227 katılımcı bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur.Bulgulara göre, mobil ticarete karşı olan tutum, mobil ticaret hizmetleri kullanım eğilimini belirlemede kuvvetli etmen olarak görünmektedir. Araştırmaya göre ayrıca algılanan kullanışlılık seviyesinin, tutum ve eğilimi doğru orantılı olarak etkilediği görülmüştür. Dahası, bulgular, algılanan kullanım kolaylığının, mobil ticaret hizmetlerinin kullanılmasına karşı tutum ve algılanan kullanışlılık üzerinde az seviyede olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir.Sonuçlar aynı zamanda kullanışlılık, kullanım kolaylığı, ücret seviyesi, güvenilirlik ve kişisel gizlilik gibi mobil ticareti etkileyen faktörlerin, kullanıma karşı tutum ve davranışsal eğilim değişkenlerinin, Teknolojiye Hazırlık Göstergelerinden (TRI) daha iyi tahminler verdiğini göstermektedir.Teknolojiye hazırlık göstergelerine (TRI) göre, katılımcılar dört ana gruba ayrılmıştır; araştırıcılar (%16), öncüler (%12), kuşkucular (%48) ve teknoloji tembelleri (%23). Sonuç olarak bulgular bize mobil ticaret hizmetlerinin ilk olarak araştırıcılar, ardından öncüler, kuşkucular ve son olarak da tembeller tarafından alışkanlık haline getirileceğini göstermiştir.Cinsiyet, gelir düzeyi ve eğitim seviyesi farklılıkları da araştırmaya dahil edilmiştir. Sonuçlar, yüksek eğitim seviyeli ve yüksek gelirli kullanıcıların güvenlik konusuna diğer gruplardan daha fazla önem verdiklerini göstermiştir. Dahası sonuçlar, yaş gruplarının rahatsızlık, güvenlik ve yaratıcılık konularında da farklılık gösterdiğini kanıtlamıştır. Şaşırtıcı şekilde, Türkiye'deki bayanların, erkeklerden daha yaratıcı teknoloji kullanıcıları oldukları anlaşılmıştır.Buna karşın, kişisel mahremiyet, fiyat seviyesi ve güvenliğin, mobil ticaret hizmetlerinin kullanımına karşı tutum ve davranışsal eğilimler üzerinde olumlu etkisi vardır ve bu faktörler başka bir araştırma konusu olarak önerilmiştir. Bulgular ve yönetimsel etkileri de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in wireless technology have increased the number of people using mobile devices and enlarged the fast development of mobile service conducted with these devices. However, although many companies are today making significant investments to take advantage of the new business possibilities offered by wireless technology, research on mobile commerce suggests potential consumers may not adapt to these mobile services despite of their availability. Therefore, there is a need for research to identify the factors that affect consumer intention to use mobile services.While there has been important research on the technology acceptance model (TAM) that predicts whether individuals will accept and voluntarily use information systems, limitation of this model includes omission of important constructs. Therefore, TAM has been modified by adding additional factors (such as: price level, mobile phone efficacy, perceived credibility, system quality and content quality, and technology readiness index) into the model. Based on the literature review related to the technology acceptance model this thesis explores how consumers in Turkey are influenced to adopt the mobile commerce services and their readiness.Research was conducted in Turkey. A total of 227 respondents comprise the sample for this study. The findings suggest that attitude toward using mobile commerce is significant factor in predicting the behavioural intention to use mobile commerce services. The study also identifies positive impact of perceived usefulness in developing the attitude as well as intention. Furthermore, findings indicate that there is a low, but positive impact of perceived ease of use in developing the attitude toward using m-commerce as well as perceived usefulness.The results also show that mobile commerce constructs (such as: usefulness, ease of use, price level, security and privacy) are the best predictors of attitude towards use and behavioural intention to use, than TRI constructs.Based on TRI respondents were classified into four categories, explorers (16%), pioneers (12%), sceptics (48%), and technology laggards (23%). Overall, the findings reveal that first mobile commerce will be adopted by explorers then by pioneers, sceptics and finally by laggardsGender, income level, and education level differences were also highlighted. The results show that consumers with high education level and high income level are more concerned about security issue than other consumer groups. Moreover results reveal that age groups differ in terms of discomfort, security and innovativeness. Surprisingly, females in Turkey appeared to be more technology innovative than male.On contrary, privacy, price level and security have positive impact on attitude towards use and behavioural intention to use mobile commerce services; therefore these constructs were suggested for further research. The findings and managerial implications were also discussed.