İnşaat sektöründe işçi sağlığı ve güvenliğinin ekonomik ve toplumsal boyutları
The economic and social aspects of laborer's health and labor safety in construction sector
- Tez No: 221078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışma yaşamının, özellikle de inşaat sektörünün hem dünyada, hem de Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları ile sürekli gündem konusu haline gelmesi, bu çalışmanın yönünü belirlemiştir. Çalışmada, Türkiye'deki işçi sağlığı ve güvenliği, hukuki açıdan mercek altına alınmış; 2001?2006 yılları arasında yaşanan iş kazaları incelenerek diğer sektörlerle inşaat sektörünün karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Yapı İşletmesi Anabilim Dalı'nın izniyle, 1970?2006 yılları arasında inşaat sektöründe gerçekleşmiş 954 iş kazası vakasının iş mahkemelerine sunulan bilirkişi raporları incelenerek birtakım sonuçlara varılmıştır. Çalışma ile genel olarak Türkiye'de işçi sağlığı ve güvenliğinin gelişimine katkı sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial accidents and occupational illnesses becoming the constant agenda both around the world and in Turkey in labor life and especially in construction sector has determined the way of this study. In the study, laborer's health and labor safety in Turkey has been observed from a legal view; construction sector has been compared with other sectors by the examination of industrial accidents between 2001 and 2006. Furthermore, by the approval of Structural Management Main Study Branch of Construction Department of Istanbul Technical University, certain conclusions have been reached by examining the reports of expert witnesses presented to labor courts about the 954 industrial accidents in construction sector between 1970 and 2006. This study is aimed to contribute to the overall development of laborer's health and labor safety in Turkey.