Spor yönetimine medyanın etkisi
Sports management
  1. Tez No: 221094
  2. Yazar: SALİH BARIŞ KUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz dünyasında spor, farklı yapıda insanları bir araya getiren farklı zamandilimleri içerisinde bu insanları bir araya toplayabilen ve bu görüntüsü ile bir siyasipartinin, bir derneğin ya da bir kurumun başaramadığı bütünsel bir birlikteliği oluşturanbüyük bir güç konumundadır. Dünyanın ortak dil özlemini çok uzun yıllar önce başaranolgu ?spor?dur. Özellikle ekonomik açıdan gelişmişlik gösteren ülkelerde spor, ülkeekonomisine çeşitlilik veren ve dinamizm katan büyük bir endüstri konumuna dagelmiştir. Küçük ülkelerin de varlığını ispatlama ve dünya tarafından algılanışlarınıetkileme alanı yine aynı mecradır. Spor asla sadece spor değildir. Spor bir profesörden,işçiye; bir sanatçıdan tüccara kadar herkesi aynı heyecan noktasında bir araya getiren çokfarklı ama çok güçlü bir iletişim aracıdır.Bu nedenledir ki, spor kültürüne haiz, aldığı sorumluluğu bilen, toplumu tanıyan,spor olgusunun toplumlar üzerindeki değerinin farkında spor yayınları profesyonellerininyani ?lider?lerin varlığına bu alanda da ihtiyaç duyuyoruz. Başarılı liderlikten doğantoplumsal var oluş ve gelişimlerin, spor yayınlarına da olumlu etki edeceğine şüpheyoktur. Tarihin en eski dönemlerinden beri insanoğlunun hayatında olan spor ve spor ilerahatlama kavramını tanıyan spor yönetimleri ve yöneticileri, sadece kendi coğrafyasındadeğil dünyanın diğer alanlarında da yaptıkları ile anılmaktadırlar. Buradan yola çıkarakdünyanın ortak dili olan sporu toplumun ?sağlıklı dili? yapma görevi zor ama bir o kadarda ehil ellerde olması gerekecek kadar da değerlidir.Bilginin peşinden heyecanla gidilen bu çalışmada önce medyada yaşanan genelsorunlar çatısından yola çıkılıp, sonra günümüzün en değerli olgularından biri olarakkabul edilen ve ABD üniversitelerinden Michigan'da yaptığım çalışmalardan dafaydalanarak doğru yorum ve çözümleri getirecek kavram olan liderliğe geçiş yapıp, bubağlamda tekrar ana konumuz olan sporun medyasal etkinliği, medyasal eksikliği köktenyaprağa şeklinde tasvir edilebilecek bakış açısı ile kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, sports gather people with different culture, characteristics, background etc.together in different time units and sports is a great power because of this holistic synergydevelopment. Even the political parties or associations can not gather people together as muchas sports does. Sports is the fact that carries out the common language dream of the worldmany years ago. Especially in the economically developed countries, sports has become a bigindustry that offers different varieties and great dynamism to the country?s economy. Alsothe less developed countries try to demonstrate their substances and they try to be perceivedby other big countries with the help of sports. Sports is not just only sports. Sports is a verydistinct and powerful communication source that gathers a professor, a foreman,an artist anda dealer together at the same thrill and excitement point.Therefore, we need sports publications professionals in other words ? leaders ? who havegreat sports culture, knows about his/ her society, is aware of the responsability that he/ she istaking and about the value that sports leads up to on their society. There is no doubt , thesocial existences and developments born from successful leadership also will affect the sportspublications. Since the old ages, the human beings relax with the help of the sports physically,mentally and psychologically so the successful sports managements and managers are notonly known in their own countries, they are also known in the other countries of the worldwith their effective works. It can further be said that the mission to make sports, the mutuallanguage of the world, ? the healthy language ? of the community is tough but also tooprecious that it needs to be in worthy ( competant- experianced- capable ) hands.I went after knowledge with great enthusiasm during this project. I started with the generalproblems experienced in the media sector. After this , I have transferred to leadership whichhas been accepted as one of the most valuable facts of our time. Leadership benefiting frommy studies in Michigan, one of the U.S. universities will bring me to the right interpretationsand solutions. I have written this thesis from the view which can describe the activity ofmedia or the absence of the media from stem to the leaf.