Siirt Pervari'de kültürel hayat
Cultural life in Siirt-Pervari
- Tez No: 221134
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Marmara üniversitesinde yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu araştırma; Siirt ili Pervari ilçesinde kültürel hayatı konu edinmektedir. Kültürel hayat aile yapısı evlenme, boşanma, doğum, ölüm vb. gibi konularda bütün unsurları ile ele alınmıştır.Zorlu coğrafi şartları, diğer yerleşim yerlerine uzaklığı nedeniyle Pervari ilçesi kendine özgü bir kültürel yapı oluşturmuş ve bu kültürel yapının korunması için halkın oldukça fazla çaba gösterdiği gözlemlenmiştir.Pervari ilçesi 21. yy.da birçok yerde olduğu gibi değişim sürecindedir. Fakat maddi kültür unsurları manevi kültür öğelerine göre çok daha hızlı değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This research that is prepare as a master thesis in Marmara University, includes the cultural life in Pervari town of Siirt.It has been taken in hand with all the elements such cultural life, family structure, marriage, divorce, birth, death, etc.Because of difficult geographical conditions, distance to the other settlements,Pervari town has formed a specific cultural structure and it has been observed that public make much effort to protect this cultural structure.Pervari town is in the process of change as it is in many places in 21st century.However, cultural elements change much faster according to the moral cultural elements.