Zimmet suçları
Debit crimes
- Tez No: 221161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalısmada zimmet suçu, üç bölüm altında incelenmistir. ?Genel Bilgiler ?baslıklı Birinci Bölümde `'Devlet ve Devlet Idaresi? kavramları ile Kamu Idaresi'' ve`'Kamu Görevlisi'' kavramları açıklanıp, Ikinci bölümde ise; ilk olarak zimmetkavramına, zimmet suçunun tarihsel gelisimi, bu suçun kanun koyucu tarafındandüzenlenmesinde korunan hukuksal deger, zimmet suçunun unsurları ve özel görünüssekilleri üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde ise; zimmet suçuna tesir edensebepler, Bankalar Kanunu'nda düzenlenen zimmet suçu, zimmet suçunun kovusturmayöntemi, zimmet suçunda görevli mahkeme, zimmet suçunun yaptırımı ve zimmet suçuile ceza kanununda düzenlenen benzer nitelikte diger suçlarla zimmet suçu arasıdakikarsılastırmalar üzerinde durulmustur.Zimmet suçuna bu sekilde giris yapıldıktan sonra, m.247/1'de düzenlenenzimmet suçu ile m.247/2'de düzenlenen zimmet suçu aynı bölüm içerisinde fakat farklıbaslıklar altında incelenmistir. Daha sonra, her iki suç için ortak kabul edilebilecek;hukuka uygunluk sebepleri, etkin pismanlık hükümleri, yaptırımlar, cezayı arttırannedenler, bu suçların sorusturulması ve kovusturulması, benzer suçlardan farkları elealınmıstır. Sonuç bölümünde ise, çalısma bir bütün olarak degerlendirilmeyeçalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Debit Crimes are analyzed under 3 sections in this working. In first section with ?General Knowledges? caption, ?State and Statecraft?, ?Public Administration? and ?Public Servant? notions are explained and in second section, it is firstly told about ?Debit?, ?Historical Changes of Debit Crime?, ? Legal Values prevented in arrangement of Debit Crimes by law setter?,?Elements of Debit Crimes and special appearance types of it? notions. In third section, it is told about reasons affecting Debit Crime, Debit Crimes, prosecution method of it,commissioned court for it, sanction of it arranged in Banks? Law, other parallel characteristic crimes arranged in penal code and their differences.