Rüşvet suçları
The Crimes in bribe
  1. Tez No: 81235
  2. Yazar: HÜLYA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET En eski çağlardan beri varlığını sürdürmüş bir suç olan rüşvet, memurun görevine giren bir iş için, icbar veya ikna tarzında bir hareketi olmaksızın, kanunen yapmaya mecbur olduğu işi yapmak veya yapmamak; yapmamaya mecbur olduğu işi de yapmamak veya yapmak için bir kimseyle anlaşarak, menfaat temin etmesidir. Türk Ceza Kanununun ikinci lritabının, devlet idaresi aleyhine işlenen cürümler babının üçüncü faslında, 211 ilâ 219. maddeleri arasında düzenlenmiş olan rüşvet suçları bu çalışmada üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde, rüşvet kavramının tanımı, konusu, rüşvet suçlarının yapısı, niteliği ve Türk Ceza Kanunu sistemi içindeki yerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, rüşvet suçlan analitik olarak incelenmesine ve rüşvet ile benzer suçların (göreve girmeyen iş için yarar sağlama suçu, irtikâp ve zimmet) karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu suçlara ilişkin ortak hükümler (hukuka uygunluk sebepleri, teşebbüs, içtima, iştirak) anlatılmıştır. Rüşvet alan ve veren olmak üzere, iki kişinin varlığına ihtiyaç gösteren çok failli bir suçtur. Ancak rüşvet alan ve veren, birbirinin suç ortağı olmayıp, rüşvet alma ve rüşvet verme şeklinde iki ayn suçun faili durumundadırlar. Bu itibarla kanunumuz, 212. maddesinde rüşvet alma, 213. maddesinde de rüşvet verme suçlarım düzenlemiştir. Rüşvet, göreve uygun bir davranışın yapılması için almıyor veya veriliyorsa basit, göreve aykın bir davranışın yapılması için ise nitelikli rüşvet alma veya verme suçunu oluşturacaktır. Rüşvet suçlarım öngören hükümlerle korunmak istenen hukuki menfaat, devlet idaresinin dürüst ve tarafsız bir şekilde düzenli olarak işlemesini sağlamaktır. Rüşvet suçunu irtikâptan farklı kılan en önemli husus, rüşvette, memur ile bireyin serbest iradeleriyle bir suç anlaşması yapmak suretiyle devlet idaresine zarar vermeleri söz konusu olduğu halde, irtikâpta memurun üstün konumda olması ve fakat bireyin, icbar, ikna veya hata sonucu menfaati temin etmek zorunda kalması nedeniyle zarar gören, mağdur durumunda olmasıdır. 143
Özet (Çeviri)
SUMMARY The bribe is crime which has been prevailing since the ancient times. The definition of bribe is that a contract causes a civil servant who accepts a consideration which is related to his duty. The crimes relevant with bribe are regulated under the title crimes which is committed against the Administration of the State on the Turkish Criminal Code between the Articles of 211 and 219. Such crimes is examined on three sections in this thesis. In the first section the definition and subject of bribe and structure and characteristic of bribe and the place of bribe in the system of Turkish Criminal Code are mentioned. As the second section receiving and bribegiving is studied in accordance with its elements. In addition the comparison of bribe with similar crimes are touched upon. On the final part the common rules associated with the bribe are explained. The bribe is a crime which has to be committed with more than one person as receiver and bribegiver. Actually, they are not accomplice to each other, but are offenders as receiver and bribegiver related to two different crimes. In this respect Turkish Criminal Code regulates the receiving on the Article of 212 and bribegiving on 213. The bribe is called as simple and serious whether civil servant acts compatible with his duty or not. The punishment of bribe aimed to safeguard the confidence of the Administration of the State. Therefore, the activities of the State function objectively. 144