Arap dilinde dua üslubu
The praying style in Arabic language
- Tez No: 221221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SEBATİ IŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, yeryüzünün en köklü dillerinden biri olan Arapçada dua üslubu incelenmiştir. Arapça metinlerin doğru anlaşılabilmesi amacıyla, içinde geçen üslupların doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla dua üslûbunun bilinmesi de son derece önem arz etmektedir.Bu konu araştırılırken Arapçanın en yaygın kullanım yerleri olan, Kur'an-ı Kerim'de, Kütüb-ü Sitte'de ve diğer Arapça kaynaklarda ifade edilen dua ve beddua kavramları dil açısından incelenmiştir. Bu incelemede, dua ve beddua kavramlarının, cümlelerde nasıl ve hangi konumlarda yer aldığı dikkate alınmıştır. Araştırmaya önce Kur'an- Kerim'den başlanmış, sonra hadisler ve dua ifadelerinin yer aldığı diğer kaynaklar incelenmiştir. Bu çalışma sonunda dua ve beddua kavramlarının nasıl kullanıldıkları belirtilmiş ve sistematik bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the praying style in Arabic, one of the oldest language of the world, is investigated. For true understanding of the texts in Arabic, the styles should be confirmed correctly. Accordingly, it is very important to know the praying style.During the study of the subject, pray and imprecate terms are investigated in terms of grammar that mentioned in Qur?an, Kütüb-Sitte and the other Arabic contexts, which are the most common usage area of Arabic. In this study, the pray and imprecate terms are considered in terms of how and where they located in sentences. Investigation has been started from Qur?an at first, then the Prophet Muhammad's sayings/deeds and the other Arabic contexts that involves the pray and imprecate terms. At the end of this study it?s expressed that how the pray and imprecate terms are in use and were demonstrated systematically.