Fahrettin Razi'nin Tefsir-i Kebir isimli eserindeki eğitim ile ilgili görüşleri
Fahrettin Razi'nin Tefsir-i Kebir isimli eserindeki eğitim ile ilgili görüşleri
  1. Tez No: 221220
  2. Yazar: AYBALA HATUN MAKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Her müfessirin tefsir yazmakta bir amacı olduğu gibi Fahrettin Razi'nin de Tefsir-i Kebir gibi büyük bir eseri kaleme almasındaki amacı aklî kanunlar ışığında Kur'an'a gelecek olan saldırıları durdurmaktır. Böylesine ulvî bir amaçla yola çıkan Razi, eserinde, sağlıklı bir toplumun oluşmasına büyük etkisi olan eğitim olgusuna ayrıntılı yer vermiştir. Böylelikle Tefsir-i Kebir'de Kur'an'ın eğitim ilke ve yöntemleri hakkında önemli bilgilere ulaşılabilir. Razi Tefsir-i Kebir'de yer alan din eğitimi ile ilgili görüşlerini belirli bir sınıflamaya tabi tutmamıştır. Bu çalışmada Fahrettin Razi'nin Tefsir-i Kebir isimli eserinde dağınık bir şekilde var olan din eğitimi ile ilgili görüşleri çeşitli başlık ve alt başlıklar şeklinde sınıflandırılıp açıklanmıştır. Ayrıca çalışmada Razi'nin görüşlerinin değerlendirilmesine de yer verilmiştir.Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş bölümü olup, burada çalışmanın problemi, amaç ve önemi, yöntemi ve sınırlılıkları açıklanmıştır. Ayrıca denenceler ve sayıltılar ortaya konmuştur.İkinci bölümde, Fahrettin Razi ve dönemindeki eğitime dair bilgiler verilmiştir. Fahrettin Razi'nin hayatı, kişiliği, fikirleri, eserleri anlatılmış ve yaşadığı dönemin sosyal özellikleri ile eğitim durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Razi'nin eserleri anlatılırken Tefsir-i Kebir'in genel özelliklerine değinilmiştir.Üçüncü bölüm, Tefsir-i Kebir'de geçen eğitim ile ilgili ilkelerin yer aldığı bölümdür. Bu bölümde Tefsir-i Kebir'de açıklanan eğitimle ilgili ilkeler dört ana başlık ve bunlara bağlı alt başlıklarda ele alınarak açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Ele alınan konuların yer aldığı bu başlıklar, ?Kur'an'daki Eğitim İlkeleri?, ?Hz. Peygamber'in Eğitim İlkeleri?, ?Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler?, ?Öğretmenin Dikkat etmesi Gereken İlkeler?, ?Öğrencinin Dikkat etmese Gereken İlkeler? ve ?Tefsir-i Kebir'de Öğretim İlke ve Yöntemleri? şeklinde açıklanmıştır.Dördüncü bölüm, sonuç bölümü olup bu bölümde çalışmanın kısa bir değerlendirilmesi yapılarak Razi'nin din eğitimi hakkındaki görüşlerinden günümüzde nasıl yararlanılabilinir, sorusuna ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Like other müfessirs (commentators of Koran ) Fahredddin Razi wrote his Tefsir-i Kebir (the Great Commentary on the Koran) in order to achieve certain aims. His ultimate goal was to defend Koran in the light of laws of the reason. In his work, Fahreddin Razi gave, in detail, his opinions of education ? which has a fundamental impact on the formation of a healthy society. Thus in the Tefsir-i Kebir we can come up with many of Razi?s opinions of educational methods of Koran. Nevertheless, Razi did not classified hid opinions on religious education in the Tefsir-i Kebir. In this study I firstly classify those opinions and then discuss them.This study is composed of four chapters. The first chapter is an introductory one in which I mention the problematic, the objective, the importance, and the method of the study.In the second chapter I give information about Fahreddin Razi and his era. I, firstly, mention his life, personality and works then give information about the characteristics of the social life and the condition of the education. Besides, I touch upon the general characteristics of the Tefsir-i Kebir.The third chapter concerns Razi?s comments on the education in the Tefsir-i Kebir. In this chapter Razi?s opinions on education were considered under five titles, namely ?The Comments on Science, Learning and Teaching?, ?The Commnets on Allah?s being educationist?, ?The Comments on the Educatioion of children?, and ?The Comments on Moral Education?.In the last chapter I sum up the study and put forward some suggestion in reply to the question that how we, in our contemporary world, can benefit from Razi?s opinion on education.