Hazine-i Fünun Dergisi (3. Yıl 27-52. sayılar),(İnceleme ve Seçilmiş Metinler)
The study of us on issues of Hazine-i Fünun, on which our research based, published between 1895 and 1896, must be evaluated from this aspect. This study deals with the issues dated 26-12-1895 to 30-04-1896, issues between 27th and 52th covering 26 issues total, and research is held via the CD obtained from İstanbul Beyazıt Kütüphanesi.
- Tez No: 221234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Kültür hayatımızın bir parçası olan gazeteler ve dergiler, gerek yayımlandıkları dönemin sosyal, siyasal ve kültürel durumlarını yansıtması gerekse geçmiş kültürümüzle bağlarımızı koparmamamızı sağlaması bakımından önemli kaynaklardır. Bu önemli kaynakların incelenmesi, araştırmacılara ilk elden doğru bilgiler vermesi açısından anlamlıdır. Hazine-i Fünûn'un incelemeye tabi tutulan 1895-1896 tarihleri arasında yayımlanmış sayıları üzerinde yaptığımız çalışma da bu açıdan değerlendirilmelidir.Bu çalışmada, Hazine-i Fünûn dergisinin 10 Receb l3l3 / 14 Kanûnuevvel 1311 (26 Aralık 1895 Perşembe) ile 18 Zilkade 1313 / 18 Nisan 1312 (30 Nisan 1896 Perşembe) tarihleri arasında 27 - 52. sayılarını kapsayan 26 sayı ele alınmıştır ve çalışmaya konu olan sayılar, İstanbul Beyazıt Kütüphanesi'nden temin edilmiştir.Çalışma; ?GİRİŞ?, ?İNCELEME? ve ?SEÇİLMİŞ METİNLER? adı altında üç ana bölümden oluşturulmuştur.Giriş bölümünde devrin siyasî, edebî ve sosyal hayatı hakkında bilgiler verilmiştir.İnceleme bölümünden önce derginin şekil ve muhteva özellikleri ele alınmış; yazar kadrosu hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra dergideki yazılar, yazar adına ve konularına göre tek tek fişlenerek tasnif edilmiştir.Dergide yer alan bazı yazılar, ?SEÇİLMİŞ METİNLER? başlığı altında Latin harflerine aktarılmıştır. Bu yazılar, dönemin edebî anlayışını yansıtır niteliktedir.Derginin incelenen sayılarının başyazarlığını 29 Şaban 1313 / 14 Şubat 1896'ya kadar Faik Reşat, bu tarihten sonra da Andelib yapmıştır.Hazine-i Fünûn dergisi, başlık altı yazısında da belirtildiği gibi ?fennî ve edebî bir gazete (dergi)? olarak istibdat yıllarında genellikle haftalık olarak yayımlanmış bir dergidir.Sultan II. Abdülhamit döneminde eski ile yeniyi içerisinde barındıran bu dergi, dönemin baskıcı anlayışı nedeniyle siyasî konulara yer verilmeden toplumun eğitilmesi amacıyla çıkartılmış bir kültür dergisidir.
Özet (Çeviri)
Magazines and journals, which are a part of our cultural life, are not only reflect the social, political and life of its age, but also good resources for us to not to tear of the ties between our former cultural life. It?s meaningful to study on these important resources is important for they give first-hand and accurate information to researcher.The study of us on issues of Hazine-i Fünun, on which our research based, published between 1895 and 1896, must be evaluated from this aspect.This study deals with the issues dated 26-12-1895 to 30-04-1896, issues between 27th and 52th covering 26 issues total, and research is held via the CD obtained from İstanbul Beyazıt Kütüphanesi.Research consists of three main chapters: Introduction, Analysis and Selected Texts. On Introduction chapter, information about political, social and literary life of period is given. On Analysis chapter, first, lay-out and subjects are discussed and information about the writers is given. Later, articles within the magazine are card indexed and assorted one by one according to the names of writers? names and subjects. Some articles within the magazine are rewritten with Latin alphabet under the title of ?Selected Texts? These articles have a quality of reflecting literary concept of the period.Editorial writer of issues analyzed was Faik Reşat until 14/02/1896, then Andelibin. Hazine-i Fünun, as mentioned in subtitle, was a science and literature magazine which published weekly during the period of autocracy.During the rule of Sultan Abdülhamit II, the magazine, which combined old and new without involving political issues because of the suppression of the period, was a cultural magazine aiming to educate the society.