Türk Dili ve edebiyatı bölümü öğrencilerinin okuma profili üzerine bir inceleme
Reading profil of the students of Turkish language andlliterature department
- Tez No: 221235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Üniversite öğrencilerinin yaşadıkları toplumun bir parçası olarak ait oldukları sosyal çevrenin kültürel özelliklerinden etkilenmeleri bireysel gelişimlerini belirleyen önemli bir unsurdur. Bireyin toplumsallaşma süreci toplum ve birey açısından karşılıklı etkileşimle gerçekleşir. Toplumda meydana gelen değişiklikler bireyde yankısını bulurken toplumu yönlendirecek güce ulaşmış olan bireylerin varlığı da bilinen bir gerçektir.Okuma alışkanlığı bireyin içinde yaşadığı toplumsal yapıdaki değişimlerle ilgili olarak şekillenmektedir. Bu tez boyunca Türkiye genelindeki Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin okuma alışkanlıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Neyi, nasıl okuyorlar; okumuyorlarsa buna engel olan unsurlar nelerdir; daha çok hangi edebî türlere ilgi duyuyorlar; günün en çok hangi saatlerinde okuyorlar gibi değişik sorulara cevap aranmıştır. Araştırmanın temeli anket çalışmasına dayanmaktadır. Bu amaçla; yedi coğrafî bölgeden toplam on iki üniversite belirlenmiş ve belirli sayıda anket (her üniversite için ortalama 120?150) bu üniversite öğrencilerine uygulanmıştır. Böylece 1450 TDE Bölümü öğrencisine ulaşılmıştır. Eğitim kurumlarının kendilerine verdiğiyle yetinen öğrencilerle, yetinmeyen öğrencilerin oranı tez boyunca irdelenmiş, evrensel alanda meydana gelen değişikliklerin Türk toplumundaki akisleri araştırılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda teknolojik gelişmelerin öğrencilerin okuma alışkanlıkları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi tezin başka bir amacını oluşturmaktadır. Televizyon, internet gibi araçlara ayrılan zamanla kitaba ayrılan zaman arasındaki fark, toplumun en çok okuması gereken kesimi hakkında değerli bilgiler sunmaktadır.Bu çalışma, edebiyat sosyolojisi alanına katkılar sağlamaktadır. Toplumun okuma alışkanlığının okuma faaliyetini içeren bütün alanlarla ortaya çıkarılması edebiyatın topluma ne kadar hitap ettiğini toplumun buna ne kadar ilgi duyduğunu tespit etme açısından önemlidir. Eğitim açısından sorunun tespit edilmesi şüphesiz çözüm üretiminin ilk aşamasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
University students as the parts of the envionment in which they live, are affected by the cultural characteristics of the social environment, which is a important factor in the determination of their individual developments. The socialization process of the individual reqvires an interaction on part of both society and individual. It?s an indisputable fact that there are individuals who have reached the power to lead the society, while the alterations taken place in the society find their reflections on the individuals.Reading habits are formed in accosdence with the alterations of the society in which the individual lives. Throughout this study, reading habits of the students of which languege and literature. Department are tried to be determined. Answers were searched to various questions sweh as, what are they reading, if not what are the fattors obstrveting their reading, what is the most popular litural forms they are interested in which part of the day they read most. The main methot of the study is questionnaire. For their aim, twelwe universities were targetted from seven geograohical regions and acertain number of questionnaire were quplied to these students (avarage 120-150 qvestiomaire for each university). This, 1450 Turhish Language and Literature students were qvertioned.The rate between the students who content with the curriculum of the department and students who try to expand the curriculum were examined.Throughout this study, the reflections of alterations, talwis place in the universal scale, on twhish society were tried to be searched.Another aim of the study is to determine the effects of the technological innovations on the reading habits of the students. The difference of time allocated to the devices such as TV and internet and to reading presents vechable information about the part of thesociety which needs reading most.This study contributes of the literature sosiology. The discovery of reading habits of the society witenin all the branches including reading activity is essential for the detection of on what extend literature addresses to the society has an intereest in it.