Hazine-i Fünün dergisi (1-26 sayılar) (inceleme ve seçilmiş metinler)
Hazine-i Fünün (1st-26th issues) (studies and selected texts)
- Tez No: 136945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET 1 Kasım 1928'de kabul edilen Harf İnkılâbı ile yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti' nde Arap harfleri yerine Latin harfleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle 1928' e kadar yazılan eserlerin okunup anlaşılması ve eski kaynaklardan faydalanılması oldukça zorlaşmıştır. Bu sebeple Harf inkılâbı öncesinde kaleme alınan eserlerin, dergi ve gazetelerin, araştırmacıların kolaylıkla yararlanabilmesi açısından, yeni harflere çevrilmesi önem kazanmıştır. 1893-1895 tarihleri arasında yayınlanan Hazine-i Fünûn mecmuası üzerine yaptığımız bu çalışma, bu açıdan önem taşımaktadır. Yayın hayatı yaklaşık üç yıl süren Hazine-i Fünûn'un baş yazan Faik Reşad'dır. Hazine-i Fünûn, başlık altı yazısından da anlaşılabileceği üzere“fennî ve edebî bir dergi”olarak yayınlanmıştır. Hazine-i Fünûn'un yazar kadrosunda özellikle dönemin eski edebiyat taraftarları ağırlık kazanmaktadır. Bununla birlikte derginin tamamen eskiye bağlı kalıp yeni şiir anlayışına karşı çıkmadığı ve sayfalarında az da olsa edebî yeniliklerin bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmada Hazine-i Fünûn'un 1 Muharrem 1311- 27 Cemaziyelahir 1311 (15 Temmuz 1893-5 Ocak 1894) tarihleri arasında yayınlanan ilk 26 sayısı ele alınmıştır. Bu sayılarda yayınlanan bütün yazılar incelenmiş, yazarlar hakkında gerekli araştırmalar yapılmış, imzasız yazıların yazarları tespit edilmiş, bütün yazılar konularına ve yazarlarına göre tasnif edilmiştir. Araştırmacıların yararlanması amacıyla gerekli görülen metinlerin çevirisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT By the acceptance of Letter Revolution on the 1st of November, 1928, the use of Latin Characters began instead of Arabic Characters. Because of this, reading the works which were written before 1928 and benefiting from old works became very difficult. So the translation of the works, newspapers and magazines into new characters became important especially for researchers. So this thesis is important for we worked on the magazine Hazine-i Funûn which was published between 1893- 1895. The head writer of Hazine-i Ffinûn whose publication life lasted for 3 years was Faik Reşad. Hazine-i Funûn is a scientific and literary magazine as we could easily understand it from it's article under the headline. Most of the writers of Hazine-i Ffinûn are the supporters of old literature. However, it is not only dependent on old literature. There are some literatural novelty in limited numbers too. First 26 issues of Hazine-i Ffinûn which were published between the 1st of Muharrem, 1311 and the 27th of Cemaziyelahir, 1311 (15 Temmuz 1893-5 Ocak 1894) were researched in this thesis. In these issues, all of the writings were researched, all the necessary searches about writers were done the unknown writers of some writings were classified according to their subjects and writers. Necessary texts were transleted into new letters for the researchers' benefience.