Hazine-i Fünun dergisi (27-52. sayfalar) (inceleme ve seçilmiş metinler)
Hazine-i Fünun periodical (researching and selected texts)
  1. Tez No: 125713
  2. Yazar: İ. SEVAL GÖKALP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHEYLA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Kültür hayatımızın bir parçası olan gazete ve dergiler, yayımlandıkları dönemin siyasî, tarihi ve içtimaî hayatını aksettirirler. Bu yayınların incelenmesi bizi bilmediğimiz gerçeklerle karşılaştırabilir. Özellikle Harf İnkılâbı öncesinde yayımlanan eserlerin incelenmesi, eski kültürümüzle olan bağlarımızın kopmaması açısından çok daha önemlidir. 1893-1895 yıllan arasında yayımlanan Hazine-i“ Fünûn mecmuası üzerine yaptığımız çalışma da bu açıdan değerlendirilebilir. Bu çalışmada Hazine-i Fünûn'un 4 Recep 1311-1 Muharrem 1312 (11 Ocak 1894- 5 Temmuz 1894) tarihleri arasında yayımlanan 26 sayısı ele alınmıştır. Derginin fotokopileri Millî Kütüphane' den temin edilerek, bu sayılarda yayımlanan bütün yazılar incelenmiş ve yazarlarla ilgili gerekli araştırmalar yapılmıştır. Dergide imzasız olarak yayımlanan yazılar fihristten tespit edilerek, bütün yazılar konularına ve yazarlarına göre tasnif edilmiştir. Hazine-i Fünûn'da yer alan bazı yazılar Latin harflerine aktarılmıştır. Bu bölümde seçtiğimiz yazıların, derginin edebî anlayışım ortaya koyan metinler olmasına özen gösterilmiştir. Eski edebiyat taraftan bir dergi olarak edebiyat tarihlerinde yer alan Hazine- i Fünûn, tamamıyla eskiye bağlı kalmamış, yeni edebiyatın getirdiği birtakım değişikliklere de içeriğinde yer vermiştir. İstibdat yıllarında yayımlanmış olan Hazine-i Fünûn dönemin bütün kısıtlamalarına rağmen zengin bir içeriğe sahiptir. Başlık altı yazısında da belirtildiği gibi ”fennî ve edebî bir dergi" olarak yayımlanmış ve başyazarlığını da Faik Reşad yapmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Newspapers and magazines, which are parts of our social lives, reflect political,. historical and cultural aspects of the period on which they are published. We can come across certain realities through observing these publications. It is of utmost importance to scrutinize the ones published especially before Harf İnkılabı as it avoids breaking the relations with the old culture. This study on the magazine Hazine-i Fünun published betweeen 1893-1895 can be examined with regard to this dimension. 26 editions of Hazine-i Fünun published on 4 Recep 1311-1 Muharrem 1312 ( between January 11, 1894 - July 5, 1894) were examined. First of all, the texts were obtained from Milli Kütüphane by getting the required information about all editions and writers. The texts published unsigned were determined by observing index and all the subjects were identified according to their contexts and writers. Some texts in Hazine-i Fünun were translated into Latin words. The chosen texts in this section reflect the literary view of the magazine. Hazine-i Fünun supporting the old literature also includes some changes resulting from the new literature. Hazine-i Fünun published in the period of İstibdat has a rich context in spite of the limitations in this period. It was published as 'scientific and literary magazine' by the writer 'Faik Reşad' as stated under the headline.