Ahmet Yesevî'nin inanç ve düşünce dünyası
Ahmet Yesevî's belief end thinking world
  1. Tez No: 221244
  2. Yazar: ALİ ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ahmet Yesevî, XII. yy'da Orta Asya'da yaşamış bir Türk mutasavvıfıdır. O, Arapça ve Farsçayı çok iyi bilmesine rağmen, İslâm'la yeni tanışmış ve sadece Türkçe bilen göçebe Türklere, kendi dillerinden anlayacakları basitlik ve sadelikte İslâm'ı anlatmaya çalışmış ve bu nedenle hikmetleri asırlar boyu dilden dile, nesilden nesile dolaşarak günümüze kadar gelmiştir. O, İslâm'ı anlatmak için aracı gördüğü hikmetlerini hiçbir sanat endişesi taşımadan kaleme almıştır. Onun tek amacı, İslâm'ı yalın bir dille anlatmak ve insanların İslâm'ı tanımalarını sağlamak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ahmet Yesevi was a Turkish sufi who lived in Middle Asia on XII. Century. He knowed Arabic and Persian very good. He studied to teach the Islam to Turkish migrant with simple method. Because of this his wisdoms are talked from language to language and from generation to generation have come to recently days. He wrote his wisdoms that he saw them mediator for describe the Islam without he carry any art anxiety. His only aim was to describe the Islam with simple language and to provide to recognize te Islam by persons.