Sosyolojik boyutlarıyla spor
A sociologial review of sports
- Tez No: 221256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
İnsanoğlu, dünya üzerinde ortaya çıktığı ilk günden itibaren, sporla her zaman iç içe olmuştur. Bu birlikteliğin kimi zaman mecburi, kimi zaman eğlenme amaçlı, kimi zaman da boş zamanı değerlendirme amaçlı olarak ortaya çıktığı söylenebilir. Bilerek ya da bilmeyerek sporun öznesi haline gelen insan, sporun önemini keşfettiği andan itibaren, sporla daha fazla ilgilenmeye başlamış ve spora resmi bir kimlik kazandırmaya çalışmıştır.Toplumsal hayatın temel kurumlarından biri haline gelen spor, insan hayatının büyük bir kısmını etkilemeye başlamasıyla beraber, toplumları dönüştürmeye, şekillendirmeye başlamıştır. Bu noktada sporun toplum üzerindeki etkileri devreye girmiş ve günümüz sisteminin sporcu/seyirci bireylerini ortaya çıkartmıştır.Bu araştırmada, yukarı da kısaca değinilen `sporun topluma etkileri' konusu incelenmekte ve açıklanmaya çalışılmaktadır. Genel manada `spor sosyolojisi' alt dalında hazırlanan bu çalışmada, evrensel bir güç haline gelen sporun, toplum üzerindeki etkileri bütün yönleriyle irdelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the first day of human appearence on earth, mankind and sports have always been together. It may be said that this relationship appeared sometimes as compulsory, sometimes as an entertainment, and sometimes as an evaluation of free time. Human beings becoming the subject of sports consciously or unconsciously have also started to involve in sports more remarkably and tried to give sports a formal identity, since they discovered its vital importance.Becoming a main institution of social life, sports not only began to affect the great part of human life but also began to form the society. At this point, the effects of sports on society came out and sportsmen-audience of today's system appeared.In this research, 'the effects of sports on society',as mentioned above, have been researched and clarified. In general sense, in this study which is prepared as a sub-branch of 'sport sociology', the effects of sports with a universal power on society are tried to be discussed in every aspect.