Genç sporcuların spor yaşamları boyunca yaşadıkları fırsat ve zorluklar
Opportunities and challenges of young athletes throughout their sporting careers
- Tez No: 955716
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı spor branşlarında (takım sporları, bireysel sporlar ve mücadele sporları) aktif olarak yer alan genç elit sporcuların spor yaşamları süresince karşılaştıkları fırsatları ve zorlukları ortaya koymak, bu deneyimleri sosyolojik ve psikolojik bağlamda değerlendirmek ve elde edilen bulgular doğrultusunda mevcut spor politikalarına yönelik öneriler geliştirmektir. Çalışmada, genç sporcuların spora yönelme süreçleri, sporu sürdürme motivasyonları ve karşılaştıkları engeller hem ortak hem de branşa özgü faktörler çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji (olgubilim) yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 15–38 yaş aralığında, en az üç yıllık spor geçmişine sahip olan judo, güreş, boks, yüzme, atletizm, voleybol, basketbol, sualtı hokeyi ile kriket branşlarında faaliyet gösteren toplam 86 genç sporcu oluşturmaktadır. Veriler, bireysel görüşmeler, gözlem ve doküman analizi yoluyla; yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem formları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, genç sporcuların spor yaşamlarında karşılaştıkları fırsatların; maddi-manevi kazanımlar, kişisel ve mesleki gelişim, fiziksel sağlık ve sosyal çevrenin genişlemesi gibi alanlarda yoğunlaştığını göstermektedir. Takım sporlarının sosyal beceri ve iş birliği gelişimine katkı sağladığı; mücadele sporlarının motivasyon ve öz disiplin açısından öne çıktığı; bireysel sporların ise öz farkındalık ve bireysel gelişim açısından avantaj sunduğu belirlenmiştir. Aile ve çevre desteği, spora yönelim ve devamlılık açısından belirleyici bir unsur olarak öne çıkmakta; ancak bu desteğin branşa göre farklılık gösterdiği gözlemlenmektedir. Öte yandan, genç sporcuların karşılaştığı zorluklar; fiziksel yorgunluk ve sakatlıklar, psikolojik baskılar, eğitim-spor dengesini kurma güçlüğü, maddi yetersizlikler, altyapı eksiklikleri ve sosyal-duygusal sorunlar şeklinde sınıflandırılmıştır. Eğitimle sporu dengeleme çabası, sistemsel destek eksiklikleri ve yoğun rekabet ortamı, sporcuların motivasyonunu olumsuz yönde etkileyen temel etkenler arasında yer almıştır. Sonuç olarak, araştırmanın birinci bölümünde, genç sporcuların spor yaşamlarında karşılaştıkları fırsatların maddi-manevi kazanımlar, kişisel ve mesleki gelişim, fiziksel sağlık ve sosyal çevre gibi alanlarda yoğunlaştığı; spor branşlarına göre farklı avantajlar sunduğu ve aile-çevre desteğinin bu süreçte belirleyici olduğu ortaya konmuştur. İkinci bölümde ise genç sporcuların karşılaştığı zorlukların fiziksel, psikolojik, eğitimsel ve sosyo-ekonomik boyutlarıyla ele alındığı; özellikle spor-eğitim dengesi, sistemsel destek eksiklikleri ve rekabet baskısının motivasyon üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda, genç sporculara yönelik destek sistemlerinin güçlendirilmesi, spor ve eğitim kurumları arasında daha etkili bir iş birliği sağlanması, psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve aile farkındalığını artıracak eğitim programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study adopts a qualitative research design, specifically the phenomenological (interpretive) approach. The research sample consists of 86 young athletes aged between 15 and 38, each with at least three years of sports experience in disciplines such as judo, wrestling, boxing, swimming, athletics, volleyball, basketball, underwater hockey, and cricket. Data were collected through individual interviews, observations, and document analysis, using semi-structured interview and observation forms. Findings indicate that the opportunities encountered by young athletes include material and moral gains, personal and professional development, physical well-being, and the expansion of their social networks. Team sports were found to enhance social and cooperative skills; combat sports contributed significantly to motivation and self-discipline; while individual sports promoted self-awareness and personal growth. Family and environmental support emerged as crucial determinants in sport selection and sustained participation, although such support varied by sport discipline. Conversely, the challenges faced by young athletes were grouped into several categories: physical fatigue and injuries, psychological pressures, difficulties in balancing education and sport, financial constraints, infrastructure deficiencies, and socio-emotional barriers. Struggles in maintaining an education-sport balance, lack of systemic support, and intense competitive environments were identified as key factors negatively affecting motivation. In conclusion, the findings underscore the necessity of developing holistic support mechanisms at both individual and structural levels to ensure the sustainability and success of young athletes' sporting careers. In conclusion, the first part of the study revealed that the opportunities encountered by young athletes throughout their sports careers are primarily concentrated in areas such as material and moral gains, personal and professional development, physical health, and social networks. It was also found that different sports disciplines offer distinct advantages, and that family and environmental support play a decisive role in this process. In the second part, the challenges faced by young athletes were examined in physical, psychological, educational, and socio-economic dimensions. Notably, it was determined that balancing sports and education, lack of systemic support, and the pressure of competition negatively affect motivation. In this context, it is recommended that support systems for young athletes be strengthened, more effective collaboration between sports and educational institutions be established, psychological counseling services be expanded, and educational programs aimed at increasing family awareness be developed.