Bir düşünür olarak Niyazi Berkes
Niyazi Berkes as one intellectual
- Tez No: 221255
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Niyazi Berkes, ülkemizin yetiştirdiği önemli düşün adamlarından biridir. O, yaşamının büyük kısmını, Türk toplumunun kendine özgü yapısını analiz ederek geçirmiştir. Eş deyişle, Berkes, ülkemizin tarihsel ve toplumsal yapısıyla ilgili yaptığı çalışmalarla Türk düşün dünyasına büyük katkı sunmuştur.Bu tez, bütünlüklü bir portre olan Niyazi Berkes'i ve onun temel görüşlerini kavramaya yönelik bir çalışmadır. Bu çalışma, toplumbilimci kimliğiyle Berkes'in orijinal görüşlerini sosyolojik açıdan değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada Berkes'in çağdaşlaşma, laiklik, ulusçuluk, sosyalizm, toplumbilim ve İslam dünyası hakkında ileri sürdüğü görüşlerine değinilirken; ağırlıklı olarak çağdaşlaşma alanındaki görüşleri işlenmiştir.Özetle, bu tez, dünyanın küçüldüğü, bütün ayrıcalık ve iktidar odaklarının tek bir elde toplanma yolunda hızla ilerlediği, insanların birbirlerine benzediği, ulusal ve insani değerlerin maddi değerlere yenik düştüğü bu noktada değerli bir bilim insanının boğazında düğümlenen çığlıkları duyurma çabası olarak okunabilir.Anahtar SözcüklerÇağdaşlaşma, Laiklik, Sosyalizm, İslamlık.
Özet (Çeviri)
Niyazi Berkes is one of the important intellectual of our country. He spent most of his life analysing the structure of the specific Turkish society. At the same time he supplied an important addition to the Turkish idea with his Works on historical and social structure of our country.The thesis is the study about getting Niyazi Berkes and his basic ideas. This study aims to evaluate sociologist Berkes? original ideas from the sociologic perspective. In this about being contemporary, secularity, nationalism, socialism, sosciology and world of Islam, and most of his ideas about being contemporary.As a summary, this thesis can be read as an effort of announcing of a valuable scientist?s scream at this point in which national and human values are defeated, people look like eachother, all focuses of privilege and power is being got in one hand and the world is being smaller.Key WordsSecularism, Laicism, Socialism, Islamic.