Jean Jacques Rousseau'da genel irade kavramı
Jean Jacques Rousseau's general will notion
  1. Tez No: 221258
  2. Yazar: NURSEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILDIZ KARAGÖZ YEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, Rousseau'nun Genel İrade kavramını ele aldık. Tarihsel süreç içerisinde çoğunlukla şahit olduğumuz politik yaşamda bireylerin iradelerine işlerlik kazandırmak toplumda onları söz sahibi yapmak önemli bir konudur. Onun temel çabası doğrudan demokrasiye dayanan bir devlet düzeni kurmaktır.Rousseau için genel irade politik yaşamın anahtar kelimesidir. Çalışmalarında yapmaya çalıştığı şey genel iradenin tam gerçekleşebileceği bir toplum düzeni kurmaktır. O, genel iradeyi, halk egemenliğinin icrasını adlandırmak için kullanmıştır. Rousseau hem egemen otoritenin yaratıldığı sürece hem de bu sürecin amacına genel irade der. Genel irade, kararların (yasaların) ve toplum adına yapılan hükümet faaliyetlerinin tek yasal kaynağıdır. Rousseau'ya göre genel irade karar almak üzere toplanan tüm yurttaşların oy kullanmasıyla belirlenir. Bu oylamada çoğunluğun iradesine üstünlük tanınır. Böyle olmakla birlikte bu çoğunluğun iradesinin genel irade olduğu anlamına gelmez hatta oy birliği bile genel irade olmayabilir. Bir iradeyi genel yapan oyların sayısından ziyade, onları birleştiren ortak çıkardır yani onun objektif ve kamu yararına yönelik olmasıdır. Genel irade her zaman doğru ve haklıdır, tüm özel iradeleri dışlar, sadece kamu yararına yöneliktir. Rousseau özel irade ile genel iradeyi birbirinden ayırırken özel iradeyi insan ile genel iradeyi de yurttaş ile özdeşleştirir. Çünkü insan olmakla yurttaş olmak birbiriyle bağdaşmayacak varoluş biçimleridir. Genel irade yurttaşın iradesidir, yurttaş, kişisel görüşlerini ve çıkarlarını bastıran, kendini bütünün ayrılmaz bir parçası olarak gören ve salt ortak iyiliğe yönelen bir kimse olarak tanımlar. Bu bakımdan genel irade, bireylerin yurttaşa dönüşmesiyle ortaya çıkar.Ona göre genel irade demokratik yönetimlerde varlık bulur. Demokrasinin varlığını halkın tümünün ya da çoğunluğun yönetim güçlerine sahip olmasına bağlar. Ona göre, toplumun temel yasaları yapılırken halk, tüm yurttaşların oluşturduğu bir meclis aracılığıyla iradesini doğrudan ifade etmelidir. Onun için Rousseau'ya göre gerçek demokrasiler halkın kolayca bir araya gelebilecekleri ve her bir yurttaşın diğerini kolayca tanıyabileceği kadar küçük olmalıdır. Rousseau'ya göre politik yaşam sözleşmeyle kurulmuştur. Devleti ortak iyiliğe yönlendirmek genel iradenin işidir ve genel iradenin uygulanmasına da egemenlik denir. O, siyasal bütüne devinim ile iradeyi yasama erkiyle verir. Ona göre, biçimsel olarak bakıldığında yazılı bir metnin yasa olması için halkın doğrudan onaylaması gerekir. İçerik yönünden ise yurttaşlara eşit ölçüde olanak tanımanın yanında yükümlülükte getiren genel bir kural yasa olabilir. Onun çabasını insanların doğa durumundaki kadar eşit ve özgür oldukları bir toplum ve devlet düzeni kurmaktır. Bunun yolu da bütün yurttaşların bizzat yasama yetkisini kullandığı doğrudan demokrasidir. Bütün iradelerin gerçekleşeceği bir politik yaşam inşa etmek Rousseau çalışmalarının odak noktasıdır.
Özet (Çeviri)
In this work, Rousseau?s General Will Notion has been studied. It is highly crucial to lead the will of individuals play its role in the political life which has been considered historically essential. The main goal for Rousseau is to establish a state based on direct democracy.To Rousseau the key word of political life is general will. Through his Works he aims to prove that a social system in which the General will might be fully realized. He used the Notion of General Will to indicate the implementation of People government. According to him, the general will is both the process of which sovereign authority is created and the aim of this process. General will is the only legal source of the laws and governmental activities on behalf of the society. To Rousseau, the general will is determined by voting of citizens that come together to take decisions. In this voting process, the will of Majority is superior. Yet that does not necessarily mean that the will of majority is the General will. Even the unanimously voting might not be the general will. What makes this will general is the common interest bringing them together i.e. its quality of being objective and for the common good rather than the number of votes. The general will is constantly right and true. It excludes all the particular wills and only tends to be only for the good of public. Rousseau makes the distinction between particular and general will by correlating the particular will with human being and the general will with citizen. Because being a human and become a citizen are different ways of existence that exclude each other. General will is the will of citizen on the premise that the citizen oppresses his personal ideas and interests and considers himself as an inseparable part of the whole, hence identifies himself as a person aiming to serve the absolute common goodness. Hence the general will happens by means of becoming a citizen from an individual.To Rousseau, the general will can be existed in democratic governance. It is only possible, to him, that the existence of democracy is tied up to the absolute or the majority of people?s sovereignty over the governmental power. He goes further on that the people should express their will directly through an assembly consisting of all citizens when the main laws of society are introduced. That?s why Rousseau thinks that real democracies should be applied in such places that people could easily gather and it should be in narrow circles that allow each individual to know another one. According to Rousseau the political life has been established with a Contract. It is the general will that makes the state work for the common goodness. The implementation of this general will is identified as the sovereignty. He gives the will and power to the political society with the legislation power. According to him, a written text, when viewed formally, requires the direct approval of the people in order to become a law. From the aspect to content, a general maxim, which, besides granting equal possibilities, also brings obligations to citizens, may become a law. All his efforts aim at creating a new state and society in which allow every individual to be equal and free as they used to be in Nature. And this can be realized by direct democracy that allows all citizens to attend the legislation in person. To create a political life which gives an opportunity for all wills to be realized is the focal point of Rousseau?s Works.