Farabi ve siyaset felsefesine dair görüşlerinin incelenmesi
Farabi and the investigation of his views concerning political philosohy
  1. Tez No: 221259
  2. Yazar: ÇİĞDEM EKİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ KARAGÖZ YEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Farabi'nin siyaset üzerine fikirleri ve siyaset felsefesindeki görüşleri incelenmektedir. Siyasi hayatın ideali kabul ettiği ?faziletli şehir?, önder ve özellikleri, yönetim ve hükümet, bunun oluşumu, toplum ve felsefi tarzı, otorite ve kaynağı insani ve dini tavırlar gibi kavramlar onun eserinde iç içe örülmüştür. Farabi bir önderin sahip olması gereken niteliklere özellikle insani olanlara büyük önem verir.Devletlerin sınıflandırılması gerek fiziksel gerek metafiziksel bakımdan yapılmıştır ve sistematik bir bütünlük arzeder. Onun siyasal felsefesinin merkezi teması ?erdemli yönetim? ve bunun nasıl temellendirileceğidir. Filozofumuza göre siyasetin altındaki temel fikir, mutluluktur. Mutluluğa erişmek için başlıca güç adil siyasettir. Önder bu amacın düzenleyici kişisidir.Farabi'ye göre toplumlar halinde yaşamak doğal bir ihtiyaçtır. Halkların farklı örgütlenmeleri vardır. Ancak bu örgütlenme yalnızca erdemli şehirde birleşebilir. Hem dinde hem felsefede tanrısal bir ışık görür. Ama dini felsefenin önüne yerleştirmez. Bu tavrı onu bütün zamanların en içtenlikli filozoflarından birisi yapar.O, siyasal eserlerinde hükümetlerin zayıflıklarını tahlil eder, ideal önderliği ve bunun pratiğe nasıl geçirilebileceğini arar. En büyük dikkatini kusursuz yönetim konusuna vermiştir. Halkların toplumlar oluşturması bir zorunluluk olduğuna göre onlar aynı zamanda en iyi biçime ulaşmayı amaçlarlar. Bir önderin sahip olması gereken nitelikler, evrensel kardeşliğin yolunu gösteren İslamiyet'te formüle edilmiştir. Felsefe aynı zamanda ideal (faziletli) şehri nasıl takip etmek gerektiğini öğretir. Bu nedenle hükümetler felsefi bilgi edinmelidirler. Ancak felsefi akıl yürütme sayesinde bir insan Tanrı'nın evreni düzenleyişini anlayabilir.Farabi'nin söylemleri Platon'un ideal devletiyle paralellik gösterir. İnsanlar arasındaki ortak ilgiler, faziletli şehirde hayat, yönetim ve makul siyasal hiyerarşi, Farabi'nin Grek siyasal düşüncesinin sınırları ötesine geçen kavrayışlarıdır.Sonuç olarak söylenebilir ki o, Platon'un felsefi ?hükümdar?ı ile İslam'ın faziletli önderinin bir sentezini yapmaya girişmiştir. Bu sentez, diğerleri yanı sıra onun siyasal bilime ve siyasal felsefeye büyük katkısıdır.
Özet (Çeviri)
In this paper Farabi?s ideas about politics and his views in political philosophy are examined. Concepts such as virtuous city which he considers as the ideal of political life, leader and his particularities, governance and goverment, its formation, society and its philosophical manner, authority and its source, humanistic and religious attitudes are interwoven in his work. Farabi attaches great importance to the qualities which a leader must possess, especially the humanistic ones.The classification of states is both physically and metaphysically made and exhibits a systematic whole. The central theme of his political philosophy is `virtuous government? and how it should be founded. According to our philosopher the fundamental idea underlying politics is happiness. The main force for attaining happiness of a society is righteous policy. Leader is a mediating person for this aim.According to Farabi, living in the form of societies is a natural need. Peoples have different organizations but can be united in the virtuous city. He sees divine light in both religion and philosophy, but he does not place religion before philosophy. This attitude makes him one of the most genuine philosophers of all time.In his political works he analysed the weaknesses of governments, sought for the ideal leadership and how it can be put into practice. A flawless administration is what he pays the graetest attention to. Since peoples form societies as a necessity, they also aim to achieve the best form. The qualities that a leader must have are formulated in Islam which shows the way to universal brotherhood. Philosophy also teaches how to follow the road to the ideal virtuous city. The governments therefore must acquire philosophical knowledge. Only by philosophical reasoning can a man understand God?s ordering the universe.Farabi?s discourses show parallel ideas to Plato?s ideal state. Common interests and thoughts among peoples, life in the virtuous city, governance and reasonable political hierarchy are his notions which go beyond the limits of Grek political thought.It can be concluded that he attempted to make a synthesis of the Platonic philosopher-king and the Islamic virtuous leader. This synthesis is, among others, his great contribution to political science and to political philosophy.