Arap Baharı'nın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri: Bursa ilinde bir araştırma
Economic impact on the Arap Spring to Turkish economy: A study in Bursa
  1. Tez No: 586115
  2. Yazar: İSMAİL ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
2010 yılı sonunda Tunus'ta başlayan ve daha sonra diğer Ortadoğu ülkelerine yayılan Arap Baharı olarak da adlandırılan halk ayaklanmaları tüm dünyayı etkilediği gibi bir Ortadoğu ülkesi olarak bilinen Türkiye'yi de pek çok konuda etkilemiştir. Bu ayaklanmaların geçmişten günümüze ekonomik, siyasal, sosyal, politik, kültürel ve uluslararası düzeyde pek çok nedeni söz konusudur. Bu çalışmada bu bölgenin tarihçesi ile birlikte Arap Baharı süreci, nedenleri, her bir ülkedeki halk ayaklanmaları açıklanmış ve bu ülkelerin Türkiye ile ekonomik ilişkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, Arap Baharı sonrası çalışma kapsamında seçilmiş Ortadoğu ülkeleri ile Türkiye arasındaki dış ticaret seyrinin analiz edilmesidir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemi ile desenlenmiştir. Araştırmada firmaların ortadoğu ülkelerinde yaşanan olaylar ile ilgili görüşleri ve bu ülkelerle ticari ilişkileri araştırılmıştır. Bu amaçla verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Anket 11 turizm, 31 tekstil, 5 dış ticaret ve 4 diğer sektörlerde olmak üzere toplam 51 firmaya uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package For Social Sciens) Paket programı ile tablolar halinde incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre, firmaların yaşanan olaylar ile ilgili görüşleri olumsuz yöndedir. Ayrıca firmalar Arap Baharı'nın dış ticareti üzerinde düşük düzeyde etki yaptığını ifade etmişlerdir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ortadoğu, Halk Ayaklanmaları, Arap Baharı.
Özet (Çeviri)
Starting at the end of 2010 in Tunisia and other Middle Eastern peoples uprisings known then, also known as the Arab Spring spread to the country as a Middle Eastern country as it affects the whole world has also affected Turkey on many issues. There are many causes of these uprisings at the economic, political, social, political, cultural and international levels. In this study, together with the history of the Arab Spring process of this region, causes, it explained in popular uprisings in each country and economic relations between Turkey and these countries were analyzed. The purpose of the study, selected countries in the Middle East after the Arab Spring scope of the study is to analyze the trend of foreign trade in Turkey. This research was designed with quantitative research method. In this research, opinions of firms about the events in the Middle East countries and their commercial relations with these countries were investigated. For this purpose, questionnaire method was used to collect data. The survey was applied to 51 companies, 11 of which were tourism, 31 were textile, 5 were foreign trade and 4 were in other sectors. The data were analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Sciences). According to the results of the research, the opinions of the firms about the events are negative. In addition, firms stated that the Arab Spring had a low impact on foreign trade. KEYWORDS: Middle East, Peoeple's Uprising, Arap Spring.