12 Eylül'ün siyasal hayatımıza etkileri
The influences of Sep 12 on our political life
- Tez No: 221280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYNET BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
BAYRAM, Sibel,. 12 Eylül'ün Siyasal Hayatımıza Etkileri, Yüksek Lisans Yeterlilik Tezi SİVAS 2008Politik yaşantımızda askeri darbeler önemli bir yer tutmaktadır. Her askeri darbe sadece siyasal yapımızı değiştirmekle kalmamış aynı zamanda toplumsal, ekonomik ve kültürel yapımızda da önemli değişmelere neden olmuştur.27 Mayıs 1960 ile başlayan darbe geleneğini, onar yıllık aralarla diğer darbeler takip etmiştir. 1980'e gelinmeden önce, siyasi istikrarsızlıkların yanı sıra şiddet olayları da baş göstermişti. Sağ ?sol görüşler arasında meydana gelen şiddet eylemlerine siyasilerden istenilen çözüm gelmeyince olaya askerler müdahale etmiştir. 12 Mart 1971'de verdikleri bir uyarı mektubu ile siyasetteki çözümsüzlüklerin giderilmesi ve şiddet eylemlerinin sona ermesi için siyasiler uyarılmıştı.1971'de verilen muhtıradan sonra ne şiddet eylemleri son bulmuş, ne de siyasi istikrarsızlık sona ermişti. Sağ ? sol arasındaki olaylarda şiddet doruğa ulaşmış, alevi ?Sünni mezhep kavgaları büyük katliamlara neden olmuş ve bunlara ilave olarak silahlar Türkiye'nin önde gelen aydınlarına çevrilerek faili meçhul cinayetler işlenmişti. Sivil yönetimin, toplumsal ve siyasal olayları çözümlemedeki yetersizliği ile askerlerin sivillere olan güvensizliği darbeyi kaçınılmaz hale getirmiş ve 12 Eylül 1980 `de bir darbe daha yaşanmıştır.1980 askeri darbesi ile 1961 Anayasası yerini 1982 Anayasası'na bırakmış ve demokrasiye yine dur denilmiştir. Askerlerin vesayeti altında sivil hayata geçiş kararı alınmış ancak hangi siyasal eğilimi hangi partilerin temsil edeceği yine askerler tarafından belirlenmiştir.Demokratik yönetimlerde hoşgörü ve uzlaşı temele alınarak toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlara yine parlamentoda çözüm bulunabilmelidir. Siyasilerin uzlaşmaz tavırları ya da sorunların üstesinden gelemeyişlerinde başvurulacak tek yol, yeniden seçime gidilmesi ve tıkanan parlamentonun işlerlik kazanmasına olanak tanınmasıdır. Siyasiler yaptıkları hataların bedelini sandıkta ödemelidir. Bu bedel anti-demokratik bir yol alan askeri darbelerle çözümlenmemelidir. Çünkü vesayet altında demokrasi var olmaz ve yaşayamaz. Demokrasi çok sesliliğin yaşandığı bir siyasal sistemdir. Bu sistemde askeri darbelerin yeri yoktur.Anahtar Sözcükler12 Eylül Müdahalesi, Darbe, Demokrasi, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Siyasi Tarihi,12 Mart Müdahalesi, 12 Eylül 1980 Dönemi, 27 Mayıs 1960 İhtilali, 28 Şubat 1997 Kararları,1980 Öncesi
Özet (Çeviri)
BAYRAM, Sibel,. The Influences of Sep 12 on Our Political Life, Master?s Thesis SİVAS 2008The military coups take an important place in our political life. Each military coup not only caused important changes in our political structure but also caused some changes in our social, economic and cultural structures. Military coup tradition, which started with 27 May 1960, followed each others in ten-year intervals.Before 1980, political instability as well as violence had broken up. Soldiers had interfered when the desired solution to violence between left-right views was not dealt with by politicians. Politicians were warned with a warning letter on 12 March 1971 to deal with the unsolved problems and violence.After the warning to politicians in 1971, neither the violence nor the political instability had ended. The violence between the left and right had been peak, the fight between Alaouite and Sunni denomination had caused big massacre and additionally guns had been aimed at Turkey`s well-lighted people, causing unknown crime. Because of the disability of civilian administrative to solve social and political problems and the lack of confidence of the soldiers to the civilians, that causing the coup inevitable, Turkey experienced another coup on 12th Sep 1980.With the 1980`s military coupe, 1961`s constitution let its place to 1982`s and it was said again ?stop? to the democracy. The decision to go back to civilian life was taken by soldiers, while doing that, it was also decided by soldiers which parties would represent which political side.In democratic methods, the solutions for the social, political and economic problems must be found on the basis of tolerance and compromise in the parliament. In the event of unwilling behaviors of the politicians to come to an agreement, or their being not able to cope with the problems, the only thing to do is to repeat the elections and to allow the clogged parliament to work efficiently again. The politicians must account for their actions in the elections. As there cannot be democracy under the control of external forces and it cannot live under it, this price mustn?t be paid through military interference which is an antidemocratic way. Democracy is a political system in which polyphonism is experienced. There is no place for military inferences in this system.Key Words12 September Intervention, Coup, Democracy, Turkish Military Forces, Turkish Political History12 March Intervention, 12 September 1980 Period, 27 May 1960 Revolution,29 February 1997 Decisions, Before 1980