Family dramas and the limits of political subjectivity in post-1980 coup d'état novels
1980 sonrası darbe romanlarında aile dramaları ve siyasal öznelliğin sınırları
- Tez No: 755933
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, 1980 sonrası Türk darbe romanlarında siyasi öznelliğin nasıl temsil edildiğini ve sorunsallaştırıldığını, Latife Tekin'in Gece Dersleri (1986), Mine Söğüt'ün Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 (2007), Aslı Biçen'in Tehdit Mektupları (2011) ve Ayfer Tunç'un Suzan Defter (2011) romanları üzerinden araştırmayı hedeflemektedir. 12 Eylül sonrasında Türk romanının apolitize edildiğine dair genelgeçer bir yargı olsa da, bu dört roman darbe öncesinde ve sonrasında siyasi öznelliğin inşasını ve sınırlarını anlamaya çalışmaları bakımından siyasi romanlar olarak sınıflandırılabilirler. Bu romanlar, 1980'den sonra ideolojilere karşı duyulan genel hayal kırıklığını yansıtarak, fantazi ve arzuyu siyasi öznelliğin temel bileşenleri olarak görür ve ideolojilere eleştirel olarak yaklaşırlar. Bunu yaparak, siyasi öznelliğin rasyonel seçimlerden ya da siyasetle kurulan bilinçli bir ilişkiden kaynaklandığı inancını yıkarlar. Ayrıca, 1980 darbesinin kolektif travmasını aile dramaları içine çekerek, kolektif travmayı kişisel hikayelerle temsil etmeye çalışmakla kalmaz, aynı zamanda kişisel ve siyasal olanın iç içe geçtiğini gösterirler. Bu bağlamda, aile kurumunun anlatıya dahil edilmesi, bu romancıların yalnızca siyasal öznelliğin ailede nasıl kök saldığını göstermelerine değil, aynı zamanda toplumsal cinsiyete dayalı iktidar ilişkilerinin siyasal öznelliğin inşasında ve sınırlarında oynadığı rol üzerine düşünmelerine imkan verir. Neticede, bu romanlar siyasi öznelliği aile kurumu bağlamında inceleyerek siyasal öznenin bilinç dışına ışık tutarlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how political subjectivity is represented and problematised in post-1980 Turkish coup d'état novels by analysing Latife Tekin's Gece Dersleri (1986), Mine Söğüt's Şahbaz'ın Harikulade Yılı 1979 (2007), Aslı Biçen's Tehdit Mektupları (2011) and Ayfer Tunç's Suzan Defter (2011). Although there is a general conviction that the Turkish novel is depoliticised after September 12, these four novels can be classified as political novels, for they try to understand the construction and limits of political subjectivity before and after the coup. Reflecting the general disillusionment with ideologies after 1980, these novels regard fantasy and desire as essential components of political subjectivity and critically engage with ideologies. In doing so, they subvert the belief that political subjectivity stems from rational choices or conscious engagement with politics. Meanwhile, by building the collective trauma of the 1980 coup d'état into family dramas, not only do they endeavour to represent collective trauma through personal stories, but also show the way the personal and the political are implicated in each other. In this regard, the incorporation of the family institution into the narrative enables these novelists not only to show how political subjectivity is rooted in the family, but also to reflect on the role of gendered power relations in the construction and limits of it. Hence these novels shed light upon the unsconscious of the political subject by examining political subjectivity within the context of the family institution.