Re-thinking Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye: Legal transformation in the Nineteenth-Century Ottoman Empire
Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye' yi yeniden düşünmek : 19. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda hukuksal dönüşüm süreci üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 221282
 - Danışmanlar: PROF.DR. HURİCİHAN İSLAMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2007
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, 19. yüzyılın ikinci yarısında hazırlanan ve toplam altıkitaptan oluşan Osmanlı medeni kanunu Mecelle-i Ahkam-ıAdliyye üzerine odaklanarak, imparatorluğun hukuksal yapısının bu dönemde geçirdiği dönüşüme dair genel bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak Fransız Medeni Kanunu'nun aynen alınarak uygulamaya konulmasını savunanlar ile İslam hukukunun kodifiye edilerek çağın ihtiyaçlarına ayak uydurabileceğini söyleyenler arasındaki tartışmanın anlamlandırılması hedeflenmektedir. Daha sonra, bu tartışmanın ilerisine gidilerek, artan ticari ilişkiler ile şekillenen bu dönemde özel mülkiyetin ve piyasa ilişkilerinin Meccelle'nin dili içinde nasıl tanımlandığına bakılacaktır. İlk bölümde hukuk sistemi içinde genel bir referans noktası yaratmayıamaçlayan kanunlaştırma hareketine dair genel problemlere değinilmektedir. İkinci bölümde ise, Osmanlıİmparatorluğu'nda gerçekleştirilen hukuki reformlara ve Mecelle'nin hazırlanmasına ilişkin ayrıntılıbilgiler veren anonim bir layiha üzerinden imparatoluğun 19. yüzyılda geçirdigi hukuksal dönüşüme dair alternatif bir bakışsunulacaktır. Son bölümde ise Mecelle-i Ahkam-ıAdliyye, kanunu hazırlamakla görevli olan komisyonun müsvedde notları ile beraber incelenecek ve ticari muamelelerin hukukun genel dili içinde nasıl düzenlendiği ve fiyat, spekülasyon, faiz gibi konuların ne ölçüde tanımlandığıizlenmeye çalışılacaktır. Bu çalışma Mecelle'nin hazırlanmasınısiyasi merkezileşme ve kapitalist pazar ilişkileri bağlamında yeniden düşünerek piyasa ilişkilerinin İslam hukukunun dili içinde nasıl tanımlandığınıanlamayıamaçlamaktadı
Özet (Çeviri)
The object of this thesis is to provide a re-evaluation of the legal tranformation in the nineteenth century Ottoman Empire with a focus on the formation of Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye, an Islamic civil code which was developed in the second half of the nineteenth century and consisted of sixteen books regulating civil transactions. In this study, I aim at understanding and analyzing the debate between those promoting the idea of a direct adoption of the French Civil Code and those in return advocating that fıqh (Islamic Jurisprudence) could be adjusted to the requirements of a market economy provided that it was codified. I make a particular effort to trace the specific ways in which the transactionability of private property was institutionalized within the language of fıqh in a historical context characterized by growing commercial activity. The first part is a brief discussion on the issue of codification and aims to underline the inherent problems of codifying law as an attempt to create a general reference point within the legal system. In the second part, a detailed discussion on nineteenth century legal transformation in the Ottoman Empire is provided through an anonymous reform proposal, which provides substantial insights on legal reforms in general and the drafting of the Mecelle-i Ahkam-ıAdliyye in particular. In the following chapter, the code is analyzed with the draft notes of the Mecelle commission in order to understand how the means of transactions were specified and standardized and to what extent issues relating to price, speculation and profit were defined in civil transactions. This study aims to re-think the formation of the Mecelle as part of a universal process, closely related to political centralization and the rise of capitalist economic relations in the nineteenth century and traces the specific ways in which the needs of a market economy is formulated within the language of fıqh.