İmam Hatip liselerinde Kuran-ı Kerim öğretimi üzerine bir değerlendirme ( Sivas örneği)
An evalution on teaching of Quran in high schools of Imam and Hatip ( model of Sivas )
  1. Tez No: 221283
  2. Yazar: HARUN KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YAŞAR AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Din eğitiminin temel kaynaklarından biri olan Kur'an-ı Kerimin öğretimine, hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak önem verilmiştir. Kur'an-ı Kerim öğretiminin kurumsal olarak yapıldığı yerlerden biri de İmam Hatip Liseleridir.İmam Hatip Liselerindeki Kur'an-ı Kerim öğretiminin, planlı ve programlı bir şekilde yapılmasına rağmen, ideal ve istenilen seviyede olup olmadığı konusunda bir çalışma yapmak gerekmektedir. Bunun için de alan araştırması yöntemine ve konuyla ilgili literatür çalışmasına dayalı bu araştırma hazırlanmıştır.Araştırma; Giriş, İmam Hatip Liselerinde Kur'an-ı Kerim Öğretimine Genel Bir Bakış, Bulgular ve Yorumları, Sonuç ve Öneriler olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.İmam Hatip Liselerindeki Kur'an-ı Kerim öğretiminin tarihi gelişimine kısaca değinildikten sonra İmam Hatip Liselerindeki Kur'an-ı Kerim öğretiminin mevcut durumu, Kur'an-ı Kerim dersini son üç yıl içerisinde okutmuş ya da okutmakta olan öğretmenlerin görüşleri, alan araştırması yöntemiyle, alınarak tespit edilmiştir.Araştırmada, anket sonuçlarına göre Kur'an-ı Kerim öğretiminde başarılı olunan noktalar tespit edilmiş ve daha iyiye gitmek için önerilere yer verilmiştir. Ayrıca başarısız olunan konular ve bunların sebepleri tespit edilmiş ve bunların giderilmesi için önerilere yer verilmiştir.Kur'an-ı Kerim öğretiminde ideal ders programının yapılması, doğru yöntem ve tekniklerin uygulanması, ekonomik ve etkin araç ve gereçlerin kullanılması önemlidir. Kur'an-ı Kerim dersi öğretmenlerine bunlara yönelik öneriler de verilmiştir.Araştırma sonuçlarına yönelik öneriler, Kur'an öğretiminde kaliteyi artırmak ve Kur'an öğretimini istenen ideal duruma getirmeye katkıda bulunmak amacıyla verilmiştir. Araştırmanın bu katkıyı sağlaması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The teaching of the Qur?an which is one of the main source of relicioun?s education is given important not only in induvidualy, but olso in isttitutionaly. One of the places that is taugh of the Qur?an?s training isttitutionaly is İ.H.L.Despite of the fact that the teaching of Qur?an in İ.H.L. is given in a planly and schidulely form, the study must be started to fix the level if it is in an ideal position or not. So that, a research is prepered in a field researching method and a literature researching related to the topic.The research is comprised of entrence and a general glance to the teaching of Qur?an in İ.H.L. and findings and commends and results and proposals.After the glancing to the history of the Qur?an?s teaching in İ.H.L. briefly, in a field researching method, it is proved that the present position of the Qur?an?s teaching in İ.H.L. and the opinion of the teachers that have given the lesson of Qur?an in last three years.In the research, according to the results of theinquiry, the point that is concidered to be succesfull in the teaching of Qur?an is proved and it is given places to proposels for improving the topic.It is important the composing the ideal lesson?s program in the teaching of Qur?an and practising the real methods and technics and using of the economic and effective instruments. İt is given the proposels to teachers of Qur?an according that, too.It is given the proposels according to research?s results for intention of increasing the quality and contributing to bring to the ideal position. İt is desired the research to supply this contributing.