Benzilik metil ve metilen gruplarının değişik tepkime koşullarında potasyum permanganatla yükseltilmesi
  1. Tez No: 22134
  2. Yazar: NURTEN TEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFİK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada, benzilik metil ve metilen grupla rının değişik reaksiyon koşullarında potasyum perman ganatla yükseltgenmesi reaksiyonları incelenmiştir, 8u reaksiyonlarda, faz transfer katalizörlü ve faz transfer katalizörsüz ortamlarda baz çözücü veya sıcaklık gibi faktörlerden biri9i değiştirilerek oluşan ürünlerin oran ve verimlerindeki farklılaşmalar gözlen miştir. Örneklerin gaz kromatograralarından belirlenen başlıca ürünler benzaldehit, benzoik asit ve asetofenon- dur. Çözücü olarak; CHC1, ve CH-Cİ-, benzilik grup lar olarak da toluen, etilbenzen ve benzilalkol kullanıl' «ıştır. Deneyler oda sıcaklığında yapılmış ve bu reaksi yonlar üzerine asitin ve bazın etkisi incelenmiştir. Benzilalkol için yükseltgenme reaksiyonu iki farklı sı caklıkta, 0°C ve 25°C, yapılmış ve oluşan benzaldehit oranındaki değişme incelenmiştir. Sonuç olarak; benzilik grupların potasyum perman ganatla yükseltgenmesi reaksiyonlarında faz transfer ka talizörlerinin gerekli olduğu, düşük sıcaklıklarda seçim li yükseltgenmenin mümkün olabileceği ve sülfürik asitin bu reaksiyonların hızını arttırıcı faktör olduğu görül müştür. -44-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the oxidation of benzylic methyl and methylen groups were investigated by potassium pe« - manganate under different reaction conditions. In these reactions the change of product ratios and yields were observed with and without phase-trans fer catalyst by changing solvent, base and temperature. The primary product such as benzaldehyde, benzoic acid and acetophenone were identified with their gase chro- matograms. Toluene, ethylbenzene and benzyl alcohol were used as benzylic groups and CHCl,, CH_C12 as solvents o The effect of acids and bases on these reactions were investigated at room temperature. Benzyl alcohol was oxidated at two different temperatures, 0°C and 25°C, and the changes of ratios of benzaldehyde were inves- tigatedo It has been concluded, phase-transfer catalysts are necessary for oxidation of benzylic groups by po tassium permanganate, selective oxidation can be possib le at low temperatures and reaction rates increase with sulfuric acid. -45-