Basın işletmelerinde pazarlama iletişimi araştırmaları ve yönetimi - günümüz Türk basını için bir model önerisi -
Marketing communication researches and management in media organizations - a model proposition for today's Turkish media -
  1. Tez No: 221360
  2. Yazar: NEDA SARAÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, İşletme, Journalism, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
İletişimin önem ve etkinlik kazandığı günümüzde, işletmelerde pazarlama faaliyetleri iletişim odaklı ve iletişim bağımlı hale gelmiştir. İşletmelerin, müşterileri, yatırımcıları ve çalışanları ile kurduğu iletişimi, işletme içi ve dışında uyum içerisinde yürütmesi, karar alma süreçlerinde ve pazarlama aktivitelerinde etkinlik yaratmakta ve böylece kar elde edilmektedir. Böyle bir zamanda, basın işletmeleri bünyesinde de iletişim temeline dayalı işletme ve pazarlama yönetimlerinin oluşturulması önem kazanmakta ve gereklilik göstermektedir. Bu doktora çalışması çerçevesinde, Türk basın işletmelerinin pazarlama faaliyetlerine yönelik bir araştırma gerçekleştirilerek, basın işletmelerinin pazarlama konusunda karşılaştığı sorunlar ortaya konulmuştur. Basın işletmelerinde pazarlama iletişimi yönetiminin ne şekilde oluşturulması gerektiği kuramsal bir temelde ifade edilmiştir. Bununla beraber, basın işletmelerinin kamusal hizmet sunma, toplumu bilgilendirme, bilinçlendirme görevlerinin, kar elde etmek olan diğer bir amacı ile olan çelişkisine değinilip, bu iki hedef arasında bir dengenin oluşturulmasının önemi üzerinde durulmuş ve basın işletmelerine uygun bir pazarlama iletişimi tanımı yapılmıştır. Türk basın sektöründe beliren sorunlara çözüm aramak amacıyla bir pazarlama iletişimi model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays business concerns became communication-focused and communication dependent by the rising importance of communication. Communication established in harmony and consistency between customers, investors and employees by businesses in and out of the organization, creates efficiency in decision making processes and marketing activities consequently encourages benefits. At a time like this, it is necessary and important for media organizations also to develop communication-based business and marketing management. In the frame of this doctorate thesis, a research on Turkish media organizations has been realized in order to introduce problems faced in marketing. Marketing communication management requirements in media organizations have been discussed and stated on a theoretical basis. Besides, on this research, the two paradoxal roles of media organizations? public service, public information provider role and profit making organization role is discussed and the need for creating an equilibrium between them is emphasized. Finally a definition of marketing communication specific for media organizations is introduced and in order to resolve the problems arising in Turkish media sector, a marketing communication model is proposed.