Finansal serbestleşmenin iktisat politikalarına etkileri ve finansal krizler
The effects of financial liberalization on economic policies and financial crises
- Tez No: 221370
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşme, 1990'lı yılların son çeyreğinden itibaren tekrar hız kazanmış ve düşünsel, kültürel ve ekonomik ilişkilerde hakimiyetini yeniden kurmuştur.Küreselleşmenin yerleşmesi ve liberal ekonomi politikalarının küresel düzeyde hakim politikalar haline gelişi öncelikle korumacılığa yönelik sermaye kontrollerini tasfiye etmiştir. Sermaye piyasalarının tamamen kontrollerden bağımsız hale gelmesiyle yerleşen serbestleşme, ülkelerin bağımsız iktisat politikaları uygulama olanak ve yeteneklerini geniş ölçüde kısıtlamıştır. Serbestleşme, ülkelerin ekonomik karar alma süreçlerini, hem hacmi hem de dolaşım hızı olağanüstü boyutlara ulaşan küreselsermaye akımlarının etkilerine tamamen açık hale getirmiştir. Temel iktisat politikalarını uygulama imkan ve yetenekleri azalan özellikle gelişmekte olan ülkeler de bu süreçte, sermaye akımlarının yarattığı makroekonomik dengesizlikler ve yeni sistemeuyum sağlayamamanın etkileri ile ciddi finansal krizlere yakalanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Globalization, came up again in the last quarter of the ninetieth century and dominate the ideologic, cultural and economic relations. The establishment of globalization and liberal economic policies, eliminates capital controls first. Deregulation of financialmarkets and liberalization constrains the ability and possibility of national states to practice independent economic policies. Liberalization, deepens the effects of the financial flows, both capacity and circulation speed increases remarkably, oneconomic policies. Especially developing countries? ability to practice independent economic policies declines in the process of liberalization and imbalances that created by capital flows causes serious financial crises in these countries.