Muhasebe denetimde istatistiki örnekleme yöntemleri ve bir uygulama
Statistical sampling in accounting auditing and a practice
  1. Tez No: 221389
  2. Yazar: SENA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Muhasebe denetiminde tüm verilerin toplanıp incelenmesi genellikle etkili ve pratik değildir.Örnekleme tüm ana kütlenin incelenmesine gerek kalmaksızın ana kütle hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Örnekleme pek çok alanda ve farklı amaçlarla kullanılabilir. Mesela ana kütle hakkında genel bir fikir edinmek ya da tekrarlayan özellikler gösteren birimleri ortaya çıkarabilmek gibi.Örnekleme geçerli ve savunulabilir bir yöntemdir; fakat önemli olan gerekli analizin türüne uygun örnekleme yönteminin seçilmesidir. Çünkü ihtiyaca göre seçim yöntemi, örneklemin yapısı ve analiz planı ile varılacak sonuçlar değişmektedir.Bu koşullara bağlı olarak özel ve farklı türde örnekleme yöntemleri bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı farklı tipteki ana kütleler içersinden belli sayıdaki verilerin incelenerek ana kütle hakkında bir genelleme yapmaya yarayan örnekleme yöntemlerinin ve bunların sağladığı yararların açıklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
It is usually not cost effective or practicable to collect and examine all the data in accounting auditing. Sampling provides a means of gaining information about the population without the need to examine the population in its entirety. Sampling can be drawn in different areas and for several reasons. For example to draw inferences accross the entire population; or to draw illustrative examples of certain types of behavior.Sampling can provide a valid, defensible, methodology but it is important to match the type of sample needed to the types of analysis required. Because according to the needs the method of selection, the sample structure and plans for analysing and interpreting the results changes. Due to these conditions there are special and different sampling methods . The aim of this article is the definition of different sampling methods and the advanteges of these methods which provide to have general information about the population by analysing some of the data in different popultaion.