Örnekleme yöntemleri, muhasebe denetiminde örnekleme ve bir uygulama
Sampling techniques, sapling in audits and a practice
- Tez No: 130503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Murat GENÇASLAN İşletme Sayısal Yöntemler Yrd. Doç. Dr. Hakan YILDIRIM Yüksek Lisans-Haziran 2003 Örnekleme Yöntemleri, Muhasebe Denetiminde Örnekleme ÖZET ÖRNEKLEME YÖNTEMLERİ, MUHASEBE DENETİMİNDE ÖRNEKLEME ve BİR UYGULAMA Çeşitli bilim dallarında yapılan araştırmalarda kullanılan istatistiki teknikler, incelenecek konuyla ilgili birimlerin tümünün (anakütlerin) gözlenmesiyle“ Tam Sayım ”veya bu birimler arasından seçilen belirli sayıda birimin (örnek) gözlenmesiyle“ Kısmi Sayım - Örnekleme ”elde edilen verilere uygulanmaktadır. İncelenecek anakütleler çok büyük veya sayılan belirsiz olduğunda, zaman ve masraftan tasarruf sağlamak amacıyla, bu anakütleleri temsil edebilecek sayıda birim gözlenerek, örnekleme yoluna gidilmektedir. Bu çalışma ile istatistik literatüründe yer alan temel örnekleme yöntemleri incelenmiş, daha sonra da kapsamlı bir uygulama alanını bünyesinde barındıran Muhasebe Denetimindeki Örnekleme Yöntemleri araştırılmıştır. Muhasebe Denetiminde kontrol edilmesi gereken kayıtların sayısının fazla olması örnekleme yöntemlerinin kullanılmasını, denetim süreçlerine uymak ve maddi değerlerin önemlilik düzeyine göre örneklemede yer almalarım sağlamak için ise konuya Özel örnekleme tekniklerinin kullanımım zorunlu kılar.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords Murat GENÇASLAN Business Quantitative Methods Associate Professor Hakan YILDIRIM Master - June 2003 Sampling Techniques, Sampling in Audits ABSTRACT SAMPLING TECHNIQUES, SAMPLING IN AUDITS AND A PRACTICE Statistical techniques which are used in many disciplines of science can be applied to whole population which is called“Exact Counting”or by choosing sample from whole population which is called 'Partial Counting-Sampling'. If the inspected population is too big, the method of sampling is used, in which units are enough big to represent the whole population, because of time and cost efficiency. With this work, fundamental statistical techniques are researched, and more sophisticated techniques, generated from the fundamental techniques of sampling, for Audit which contains wide range of practice area, are inspected. Due to large amounts of records which should be inspected at Auditing are exist, special sampling techniques should be carried out to fit in Audit Procedure and take units in sample according to their importance of their monetary value.