Kamu davasına zorunlu katılma
Obligatory participation in public prosecution
  1. Tez No: 563019
  2. Yazar: BÜŞRA SEVDE ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kamu davasına katılma (müdahale) kural olarak belirli kişilere tanınmış bir haktır. Kamu davasına katılmanın koşullarından biri kamu davasına katılacak kişinin suçtan zarar gören, mağdur veya malen sorumlu sıfatlarından birine sahip olması gerekliliğidir. Bu kavramlar kanunda açıkça gösterilmekle beraber kimleri işaret ettiği ayrıntılı olarak izah edilmemiş, bu izah doktrin ve uygulamaya bırakılmıştır. Bu ve diğer koşulları taşıyan kişiler mahkemeye katılma yönündeki iradelerini sözlü veya yazılı olarak iletirler ve ardından katılma isteminin uygun olup olmadığına karar verilir. Katılma davayı durdurmaz, fakat katılanın katılma yoluyla bazı hakları ve ödevleri doğar. Katılanın kanunda açıkça düzenlenmiş olan hakklarından en önemlileri kanun yollarına başvurabilmesi ve avukat görevlendirilmesini isteyebilmesidir. Kamu davasına katılma, davanın sona ermesi neticesinde veya katılanın vazgeçmesi ya da ölmesi halinde sona erecektir. Kamu davasına katılma hakkı bazı durumlarda belirli kişiler bakımından zorunlu bir görev mahiyeti de taşıyabilmektedir. Katılanın maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında daha özel ve teknik bilgi sağlayacağı hallerde, kamu vicdanının yargılamada temsil edilmesi gerekli olduğu hallerde, ilgili tüzel kişilerin denetleme ve düzenleme yetkisinin bulunduğu hallerde, devletin maddi varlığına yönelik suçlarda, görevleri ve sıfatları sebebiyle özellik arz eden şüpheli ya da sanığın mensup olduğu kurumun menfaatinin korunması amacıyla ve yargılamaya konu olan suçu takip etme görevinin olduğu hallerde kamu davasına katılmasının zorunlu olduğu kabul edilmiştir. Zorunlu katılma, yargılamadan haberdar olmayanın yargılamadan haberdar edilmesi suretiyle ya da hali hazırda söz konusu olan bir ceza muhakemesi şartı nedeniyle yargılamadan zaten haberdar olanın katılma başvurusu aranarak veya aranmaksızın olmak üzere temel iki usulde mümkün olacaktır. Zorunlu katılma, Sermaye Piyasası Kanunu'nda yer alan ve atıfta bulunulan suçlar, Bireysel Emeklilik, Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda yer alan suçlar, Bankacılık Kanununda yer alan suçlar, Banka ve Kredi Kartları Kanunu'nda yer alan suçlar, Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu m.17'de yazılı olan suçlar, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda yer alan vd. bazı suçlar hakkında kabul edilmiştir. Gerek mevzuatta yer alan gerek yargı kararlarında kabul edilen zorunlu katılma kurumunun ceza muhakemesine katkısı bulunduğu gibi olumsuz yanları da bulunmaktadır. Ayrıca zorunlu katılmanın bilirkişilik kurumu ile ilişkisi de araştırılması gerekli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Participation in a public prosecution is, as a rule, a given right to certain persons. The one of condition for participation in the public prosecution is that persons who can participate in the public prosecution should has been some quailities which be victims, damaged the by the crime or individually liable for pecuniary compensation. The persons who have this and the other conditions qualified for participate in public claim declarate of their intention by orally or writting. After then court make a positive or negative decision about participation. It can approve or re-ject. Participation does not stop the prosecution but it imposes certain obligation and provides certain rights. The most important one of these rights of the participating party which are clearly arranged in the law, that the participating party can use legal remedies and request the appo-intment of an attorney. Participation in the public prosecution will end if the participating party gives up or passes away or the prosecution is concluded. Right of participating to presecution may also become a obligatory duty for some persons. In cases where, the participating party shall provide more specific and technical information, it is required to be represented in the pro-ceedings for the sense of community, the participating party, in cases where the legal entities are authorized to inspect and regulate about the crime, commiting an offense which against the states financial assets, in order to protect the interests of institution which the accused persons are connected and the duty for follow the offense, are in the scope of obligatory participating in the public claim. It shall be possible in two basic procedures, either by informing the non-aware party of the proceedings or by calling the application of the one who is already aware of the proceedings due to existance of one of criminal procedural conditions. Obligatory participation is regulated about offenses which referred to in the Capital Market Law and the Private Pension, Savings and Investment System Law, Banking Law, Law on Banks and Credit Cards, written in Article 15 of the Law on Combating Bribery and Corruption, Anti-Smuggling Law and some other crimes. The fact that the obligatory participation institution adopted in the legislation and the judicial decisions contributes to the criminal procedure, as well as it has certain drawbacks. In addition, it is necessary to evaluate the relation between expert witness and obligatory participation.