Hayat sigortası şirketlerinde fon yönetimi, yatırım araçları ve ekonomiye etkileri
Fund management in life insurance companies, investment tools and their impacts on the overall economy
  1. Tez No: 221397
  2. Yazar: YASEMİN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hayat sigortası insanların yaşamsal risklerinden oluşacak finansal kayıplarını karşılamaya yönelik oluşmuş ekonomik bir sistemdir. Hayat sigortaları bir yandan kişilerin geleceklerini güvence altına alırken bir yandan da uzun vadeli fon yaratarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Sigorta sektöründe biriken primler özellikle gelişmiş ülkelerde ekonominin makro dengelerini etkileyebilecek boyutta fonların yaratılmasını sağlamıştır. Yaratılan bu fonların ekonomide kullanılması ülke ekonomilerinin büyümesinde önemli bir role sahip olmaktadır.Bu çalışmada sigorta ve hayat sigortası sektörüne ilişkin temel kavramlarla ilgili bilgiler verilmiş sigorta sektörünün gelişimi, Türkiye'deki ve dünyadaki konumu değerlendirilmiştir. Hayat sigortası şirketlerinde fon yönetimi ve elde edilen gelirlerin yönlendirildiği yatırım araçları incelenmiş ve hayat sigortası sektöründen bir örneğin son beş yıllık faaliyet dönemi sektörle kıyaslanarak değerlendirilmiştir.Yapılan araştırmada Türkiye'de sigorta sektörünün bazı yapısal sorunları nedeniyle fon yaratma işlevini yerine getiremediği sonucuna varılmıştır. Bu sorunların tespiti ve sorunlara ilişkin çözüm önerileriyle çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lıfe Insurance is an economic system appeared to compensate financial losses stemming from life threatening risks. Life Insurance systems not only provide warranty to people?s future lives but also create long term funds which are useful for the economies in the sense of liquidity. In developed nations,the premiums accumulated in the insurance system lead to the creation of funds that are sizeable enough to impact macro balances of a particular economy.In this study, fundamental terms with respect to non-life and life insurance sectors have been analyzed and development of insurance sector with its local and global position has been assessed. The study also aims to give an insight into how life insurers develop fund management systems and investment tools to evaluate revenues. In that regard, five year operational performance of a selected life insurance sector player has been compared with the overall sector.The study identifies that Turkish Insurance Sector fails to carry out the function of fund creating due to some structural problems. The conclusion of the study includes the identification of these problems and solution proposals.