İbadetlerde ifa ve ikame kurumlar
Fulfillment and replacement establishments in the worship
  1. Tez No: 221428
  2. Yazar: EMİNE YELBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Evrensel bir hukuk sistemi olarak kabul ettiğimiz İslâm hukuku, söz konusu evrenselliğini sağlayan ve ona dinamik bir yapı kazandıran birtakım temel prensipleri bünyesinde barındırmaktadır. İslâm hukukunun evrenselliğini temin eden, değişen şartlara ve Şâriin maksadına en uygun şekilde işlemesini sağlayan unsurlardan biri de ihtiyaç halinde ikâmelere yer vermesidir.Bu çalışmanın amacı da, hukuka dinamizm ve esneklik kazandıran ikâme kurumları ibadetler özelinde incelemektir. İbadetlerdeki ikâmelerin ve bu ikâmelere temel teşkil eden hukukun genel ilkelerinin araştırılması, İslâm hukukunun teşrî siyasetinde önemli bir yeri olan ikâme teorisinin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.Araştırmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. İfâ, ikâme, bedel, ruhsat gibi kavramların tanımlarına yer verilen giriş bölümünde konuya bir ön hazırlık yapılmıştır. Birinci bölümde ibadetlerdeki ikâme örnekleri genel hatlarıyla anlatılırken ikinci bölümde de bu örneklerden hareketle bir ikâme teorisi oluşturulmaya çalışılmıştır.Araştırmanın sonucunda, İslâm hukukunun değişime en kapalı alanlarından biri olarak kabul edilen ibadetler alanında gerek mükellefin güç yetirme unsuruna bağlı olarak gerekse sosyal şartların değişmesi ve ibadetlerden hedeflenen asıl maksatları gerçekleştirme amacına matuf olmak üzere pek çok ikâmeye yer verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic law which we accept as a universal law system, includes some basic principles that make it universal and provide it a dynamic structure. One of the principles which makes Islamic law universal and provides to work most properly to change conditions end the aim of Sâri (Allah) is replacements (iqama) in situation of necessity.This study aims to research for replacement establishments (iqama) which provide dynamism and flexibility of the law, especially in worships. To research on replacements in the worships and the basic principles of these replacements will contribute making the theory of replacement which is so important for the Islamic law policies (teşrî).This study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In introduction which was given place to the definition of fulfillment, replacement, compensation and relief-consession, the point was prepared. In the first chapter, while the examples of replacement in worships were told generally; in the second chapter, with using these examples a theory of replacements was tried to constitute.In the end of the study, it is confirmed that the field of worships which were regarded as one of the most dogmatic area of the Islamic law both bounded up in the factor of the capability of a grand and changing the social conditions and to fulfill the real aim of worships a number of replacement were given place.