Portföy yönetiminde fuzzy yaklaşım
Fuzzy approach to portfoli management
  1. Tez No: 221460
  2. Yazar: CEM ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Gelişen ve değişen dünyada karar vermek artık çok daha zor bir hale gelmiştir. Etkenlerin global dünyada giderek artması ve birbirinden bağımsız olmayışı dikkat çekicidir. Bu çalışma ile hisse senedi piyasalarında Markowitz portföyü oluşturma metodolojisine yeni bir açılım getirilmeye çalışılmıştır. Portföy oluşumu öncesi, çoklu karar verme yöntemlerinin yardımıyla, ön elemenin etkisi incelenmiştir. Ön eleme işlemlerinde klasik ve bulanık yöntemlere yer verilmiş, sözel ve sübjektif değişkenleri de dikkate alan bulanık yöntemlerin daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Çoklu karar verme yöntemlerinin giderek daha etkin ve kullanışlı olması, bulanık mantığın hayatın her alanına giderek yayılması bu çalışmanın sonucunda önemli pay sahibidir.
Özet (Çeviri)
Making decisions is much more complicated then ever, because the world is continuously changing and evolving. The number of non ? dependent criteria is increasing regularly and the global world is considering each of them. With this study, a new approach to the Markowitz portfolio is explained. Before the portfolio making process, with the aid of multi-criteria decision making methods, elimination of the stocks is analyzed. In this step, two different approaches are implicated, fuzzy and classical. Fuzzy methods, which are considering subjective criteria as well as nominal criteria, have given more successful results. The impact of fuzzy methods spreading in every area of the life is essential.