Teknolojik dönüşüm sürecinin Türkiye'de yazılı basına etkileri
The effects of the technological conversion on the print media in Turkey
- Tez No: 221467
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖZERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Teknolojik yeniliklerle, Türkiye ve Dünya çapında yazılı basında meydana gelen değişimler ele alınmıştır. Gutenberg'in matbaayı bulması ve sonrasında baskı teknolojisinde meydana gelen yenilikler, bilgisayarın kullanımı ile yazılı basında meydana gelen elektronikleşme ve İnternet ile artık sanal ortamda haberin yayımı konuları işlenmiştir. Web gazetelerin yazılı basın için yeni bir yapısal dönüşümü getirme durumuna, olumlu ve olumsuz yönlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is discussed how to technological innovations affect print media in Turkey and over the World. It is dealt with after inventing of printing house by Gutenberg, the developments in the edition technology, using computer how to change print media as an electronic items and with Internet how to news servise in the imaginary medium. It is mentioned the web newspapers could convert print media, positive and negative side of that sutiation.