Bazı karbamatlı pestisitlerin sütlerde aranması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 22147
  2. Yazar: GÜLAY CASPERS(TAŞ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
VI ABSüRAKT Araştırmada çiğ, pastörize ve dayanıklı süt örnekleri ile buğday, arpa, yonca, küspe, saman ve karışık yem örneklerin de, karbamatlı pestisitlerden carbaryl ve carbofuran kalıntı ları incelenmiştir. Ayrıca kaynatma işleminin etkisini belir lemek amacıyla, süte belli oranlarda carbaryl ve carbofuran ilave edilerek, kaynatıldıktan sonra, kalıntılarda meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, incelenençiğ süt örnekle rinin yaklaşık olarak ÇöSO ında, ısıl işlem görmüş sütlerin ?o62 sinde ve yem maddelerinin yaklaşık olarak 5S62 sinde carbaryl tespit edilmiştir. Çiğ sütlerde 2 örnekte, yem maddelerin de ise sadece 1 örnekte carbofuran kalıntısı belirlenirken, kaynatma işlemiyle carbaryl miktarındaki azal ma, ortalama olarak $81 carbof urandaki azalma ise %98 olarak tespit edilmiştir. ABSTRACT During the research work, samples of rav;, pasteurized and sterilized milk and feed samples such as wheat, barley, clover, oilcake, hay and mixed food -.-ere examined for carbaryl and carbofuran residues from the pesticides of carbamides on the of her hand, in order to define the effect of boiling, certain amounts of carbaryl and carbofuran v/ere added to mili: and the changes happened to the residues were examined
Özet (Çeviri)
VI ABSüRAKT Araştırmada çiğ, pastörize ve dayanıklı süt örnekleri ile buğday, arpa, yonca, küspe, saman ve karışık yem örneklerin de, karbamatlı pestisitlerden carbaryl ve carbofuran kalıntı ları incelenmiştir. Ayrıca kaynatma işleminin etkisini belir lemek amacıyla, süte belli oranlarda carbaryl ve carbofuran ilave edilerek, kaynatıldıktan sonra, kalıntılarda meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, incelenençiğ süt örnekle rinin yaklaşık olarak ÇöSO ında, ısıl işlem görmüş sütlerin ?o62 sinde ve yem maddelerinin yaklaşık olarak 5S62 sinde carbaryl tespit edilmiştir. Çiğ sütlerde 2 örnekte, yem maddelerin de ise sadece 1 örnekte carbofuran kalıntısı belirlenirken, kaynatma işlemiyle carbaryl miktarındaki azal ma, ortalama olarak $81 carbof urandaki azalma ise %98 olarak tespit edilmiştir. ABSTRACT During the research work, samples of rav;, pasteurized and sterilized milk and feed samples such as wheat, barley, clover, oilcake, hay and mixed food -.-ere examined for carbaryl and carbofuran residues from the pesticides of carbamides on the of her hand, in order to define the effect of boiling, certain amounts of carbaryl and carbofuran v/ere added to mili: and the changes happened to the residues were examinedVII after boiling. According to the results achieved, carbaryl was obssr ved approximately in the 60 percent of the raw nil!:, in the 62 percent of the thermally proccesed milk and nearly in the 62 percent of the feed materials, while carbofuran residue was detected in two samples of raw milk and in only one sample of feed materials, decrease in the amount of carbaryl through the boiling process was determined as 31 percent and in the amount of carbofuran as 98 percent on the average.