Almanya'daki ve Türkiye'deki ilköğretim okullarının 5. sınıflarında dilbilgisi çalışmalarının karşılaştırılması
The comparison of grammar studies in primary schools located in Germany and Turkey
- Tez No: 221525
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMAHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
5. sınıf ders kitapları temelinde Türkiye ve Almanya'da ana dili öğretimini konu alan bu çalışma ile iki ülkede kullanılmakta olan dilbilgisi öğretim yöntemlerinin tespit edilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.Bunun için Türkiye'de ve Almanya'da ilköğretim okullarının 5. sınıfında okutulmakta olan ders kitaplarından biri ve konu sınırlandırması ile de biçim bilgisi konusu seçilmiştir.Dilbilgisi öğretim yöntemlerini tespit etmek amacı ile her iki kitapta yer alan biçim bilgisi çalışmaları önce kendi içinde tasvir edilmiş ve yöntem açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra kullanılan yöntemlerin karşılaştırması yapılmıştır.Bu incelemeler sonucunda tanım/açıklama-uygulama sıralaması açısından Almanca ders kitabında tamamen tüme varım yönteminin kullanıldığı, Türkçe ders kitaplarında ise bazen tüme varım bazen de tümden gelim yönteminin kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Almanca ders kitabında uygulama çalışmalarının Türkçe kitaptakilere göre oldukça fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kullanılan yöntem ve teknikler açısından Almanca ders kitabındaki alıştırmaların Türkçeden farklı olarak oyun, yarışma, drama yöntemi, eşleştirme, tablo doldurma, ortak çalışma gibi zengin bir çeşitlilik gösterdiği ve etkinliklerle öğrenme, görsellik, süreklilik, yaşayarak öğrenme, öğrenmeyi öğrenme gibi öğretim ilkelerine uygun bir yapılanma gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis treats the didactics of the mother language in Turkey and in Germany and aims to determine the teaching methods of the grammar. Therefore two textbooks of the 5th classes used in Turkey and in Germany have been analyzed regarding the morphological teaching contents. To determine the different teaching methods, firstly, the morphological teaching contents have been described in regard to the approach and have been valued didactically. Thereafter the teaching methods of both books have been compared. This analysis has shown that in the German textbook in regard to the order of the definition/explanation (theory) and application always the inductive method and in the Turkish textbook the deductive well as the inductive method has been used. It has been analyzed that the German textbook in comparison to the Turkish includes many and varied exercises, for example games, bets, dramatizations, combining, tables and team work tasks. This research concludes that the German textbook is constructed after the principles of modern didactics like learning with activities, concreteness, continuity, learning from experience and learning to learn.