Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nda doğal ortam-insan ilişkileri
The Ayvalık Islands Natural Park natural environmantand human analysed
- Tez No: 221531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada ülkemizde Milli Park ve benzeri statüdeki koruma alanlarındanbirisi olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'ında doğal ortaminsanilişkileri elealınmaktadır. Kuzey Ege'de Alibey Adası'nın bir kısmı hariç Ayvalık'a bağlı 22 adanın19'unu kapsayan Tabiat Parkı 17.950 ha'lık alanı ile 21.04.1995 tarih ve 6717 sayılıBakanlar Kurulu kararı ile koruma altına alınmıştır. Çalışma? koruma altına alınan busahanın öncesinde ve sonrasındaki bu koruma ve kullanma dengesinin nasıl olmasıgerektiği konusuna yeni bir yaklaşım getirme amacındadır.Tabiat Parkı alanı çevresi ile birlikte değerlendirildiğinde? sahip olduğu kültürelve tarihi eserler nedeni ile tarih turizmi, geleneksel yapı biçimi ve tarzını devam ettirenhızlı ve çirkin yapılaşmadan en az etkilenen bölgelerden biri olması sebebiyle kültürelturizmi, sahip olduğu koylar ve kumsallar nedeni ile deniz turizmi, zengin biyolojikyapısı nedeni ile dalgıçlık, adaları ile bütünlenen körfezin sahip olduğu eşsiz doğalgüzellikleri ile tekne turu ve il bazında yakın yerleşim birimlerinden gelecekziyaretçilerin yüksek talebi ile günübirlik kullanım gibi alternatif etkinliklerin yapılmasıiçin uygun olanaklara sahiptir.Tabiat Parkı alanında korumakullanmadengesinin sürdürülebilir olması, baştaTabiat Parkı sınırının doğal sınırlara göre yeniden tanımlanmasına bağlıdır. AyvalıkAdaları'nın tamamının koruma alanı sınırları içine dahil edilmesi, yapısal gelişmelerinolumsuz etkilerinin en aza indirilmesinde büyük rolü olacaktır. Tabiat Parkı alanıiçerisinde olumsuz etkiye neden olan ve ekosistem bozulmalarına yol açan faaliyetler(tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan kirlilik, yer altı suyunun aşırı kullanımı, kaçakbalık avcılığı, düzensiz turizm faaliyetleri, kanalizasyonların akarsuya ve denize deşarjı,çöp dökümü, adalara kontrolsüz hayvan bırakılması ve sulak alanların kurutulmasısürdürülebilir kullanımı tehdit eden önemli unsurlardır. Koruma alanına sınır oluşturanyerleşim birimlerinde görülen yapılaşma biçimi ve eğilimi koruma alanını ciddi olaraktehdit etmeye başlamıştır. Bu nedenle kaynak değerlerinin korunarak, her türlüuygulamanın sorunsuz ya da daha az sorunlu gerçekleştirilebilmesi için alan sınırlarınıngenişletilerek koruma statüsünün Milli Park olarak değiştirilmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationships between natural environment and human in theAyvalık Islands National Park area. The 19 of 22 islands named Alibey Islands in thenorthwestern part of The Aegean Sea cover an area of 17950 ha, and it is accepted oneof the national park of Turkey with the decision of 6717 of the Ministerial Council ofTurkey Republic on 21 4 1995. Our aim in this study is to compare the land use systemand utilization of the area after it has to have become the national park and before.The park area has many touristic, cultural and natural properties, potentials suchas historical tourism, natural beauty, beaches and bays, traditional houses reflectingcultural heritage, biological diversity, sea tourism, diving, and settlement types, dailytourism and so on.One of the main problems is to establish of the natural boundary. In otherwords, natural boundary doesn?t reflect the actual natural park area. For that reason inthe some areas of the natural park were occupied by the settlements, especially summerhouses. The other problems are over utilization of ground water, illegal fishery,unorganized tourism activities, discharge of polluted water into sea, grazing, solidwastes, drying up the swamps etc. These events create important environmentalproblems preventing sustainable development of the park area. In order to solve theseproblems the park area should be enlargement according to ecological andenvironmental criteria. Administer organization could be reorganized in accordancewith the parking stateownedprinciples.