Fizik öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimi düzeyleri ve düzenledikleri etkinliklerde eleştirel düşünmenin yeri
Critical thinking disposition levels of physics teachers and position of critical thinking in classroom activities
  1. Tez No: 221536
  2. Yazar: CANER ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. TÜLAY ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, ortaöğretimde görev yapan fizik öğretmenlerinin eleştirel düşünmeeğilimi düzeylerini ve sınıfta düzenledikleri etkinliklerde eleştirel düşünmeye nasıl yerverdiklerini belirlemeyi amaçlamaktadır.Varolan bir durum betimlendiği için tarama modeli esas alınan araştırmanın çalışmagrubunu; Ankara iline ait 6 merkez ilçedeki (Altındağ, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören,Mamak ve Yenimahalle'deki) ortaöğretim kurumlarında görev yapan 80 Fiziköğretmeni oluşturmaktadır.Fizik öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri düzeyini ölçmek amacıyla,güvenirlik ve geçerlik çalışmaları daha önceki bir araştırmada yapılarak Türkçeyeuyarlanmış olan Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (CCTDI-T), sınıftaöğretmenlerin eleştirel düşünmeyi geliştirme amacıyla düzenlediği etkinlikleribelirlemek için ise araştırmacı tarafından hazırlanan Öğretmen Gözlem Formu (ÖGF)kullanılmıştır.Anadolu liselerinde, düz liselerde ve meslek liselerinde görev yapan 80 fiziköğretmenine CCTDI-T uygulanmıştır. CCTDI-T uygulanan 20 fizik öğretmenininsınıfta düzenledikleri etkinlikler gözlenmiş ve ÖGF yardımıyla veriler kaydedilmiştir.Beş alt problemin yer aldığı araştırmanın birinci alt probleminde; CCTDI-T'den eldeedilen verilerin yüzdeleri (%), toplam puan ortalamaları ( x ) hesaplanarak, fiziköğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimi düzeyleri belirlenmiştir. İkinci alt problemde;Kruskal-Wallis testi yapılarak, x 2 (ki-kare) ile p (anlamlılık düzeyi) değerleri bulunmuşve farkın anlamlılığı belirlenmiştir. Üçüncü alt problemde; ÖGF'de yer alan her biriiimaddenin frekans (f), yüzde (%), ortalama puan ( x ) ve ortalama aralıkları belirlenerekyorumlar yapılmıştır. Dördüncü alt problemde; Kruskal-Wallis testi yapılarak, x 2 (kikare)ile p (anlamlılık düzeyi) değerleri bulunmuş, ÖGF'de yer alan her bir maddeninokul türlerine göre ortalama puan ( x ) ve ortalama aralıkları belirlenerek yorumlaryapılmıştır. Beşinci alt problemde; değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığınınbelirlenmesi için Pearson korelasyon katsayısı (r) hesaplanmıştır.Araştırma sonunda; Anadolu liselerinde, düz liselerde ve meslek liselerinde görev yapanfizik öğretmenlerinin düşük eleştirel düşünme eğilimi düzeyine sahip oldukları veeleştirel düşünme eğilimi düzeylerinin okul türüne göre değişmediği saptanmıştır. Fiziköğretmenlerinin ?eleştirel düşünme?yi göz önüne alarak etkinlikler geliştirmedikleri;öğrencilerin farklı düşünmelerini sağlamak ve fiziksel olayları farklı yönleriyle elealmak etkinliklerine sınıf içinde yer vermedikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin,özellikle kuram ve uygulamayı ayrı ayrı düşünerek fizik dersini günlük yaşamla birilgisi yokmuş gibi ele aldıkları gözlenmiştir. Geleneksel ders anlatım yöntemindenvazgeçilmemesi ve özellikle öğrencilerin düşünmelerine fırsat verilmemesi bu durumunkaynaklarından biri olarak görülebilir. Fizik öğretmenlerinin düzenledikleri etkinliklerinokul türüne göre değişiklik göstermediği, eleştirel düşünme eğilimi düzeyleri ileeleştirel düşünmeyi geliştirme amacıyla düzenledikleri etkinlikler arasında bir ilişkibulunmadığı saptanmıştır.Anahtar Sözcüklereleştirel düşünme, eleştirel düşünme eğilimi, eleştirel düşünme eğilimi düzeyi, fiziköğretmeni
Özet (Çeviri)
This research is to aim to determine critical thinking disposition level of physics teacherworking in secondary education and to determine how the physics teacher place criticalthinking in classroom activities.The workgroup of the research in which survey method was used due to the describingof an exist situation is composed of 80 physics teachers working in secondary educationin 6 district centers of Ankara (Altındağ, Çankaya, Gölbaşı, Keçiören, Mamak andYenimahalle).California Critical Thinking Disposition Inventory - Turkish Version (CCTDI-T),whose reliability and validity study had been done before, was used to measure criticalthinking disposition level of physics teacher and Teacher Observation Form (ÖGF) wasused to determine activities by physics teachers for developing critical thinking inclassroom.CCTDI-T was applied 80 physics teachers working at Anatolian high schools, generalhigh schools and vocational high schools. The classroom activities of 20 physicsteachers of those were observed and the data was recorded by ÖGF.At the first sub-problem of fifth one; by calculating the percentages of data (%) andtotal score averages ( x ) from CCTDI-T, critical thinking disposition levels of physicswere determined. At the second one; by doing Kruskal-Wallis test, the values of x 2(chi-square) and p (significance level) were found and the significance of the differencewas determined. At the third one; the interpretation was made by determining frequency(f), percentage (%), average score ( x ) and average interval of each item at ÖGF. At thefourth one; by doing Kruskal-Wallis test, the values of x 2 (chi-square) and pv(significance level) were found, the interpretation was made by determining averagescore ( x ) and average interval of each item at ÖGF in view of the kinds of the school.At the fifth one; Pearson correlation coefficient (r) was calculated so as to define therelation between variables whether exist or not.At the end of the study, physics teachers working at Anatolian high schools, generalhigh schools and vocational high schools have low critical thinking disposition leveland their critical thinking disposition levels do not change in view of the kinds of theschool. It was found that physics teachers did not improve activities by takingconsideration into critical thinking, they did place activities of ?to supply thinkingdifferently of the students? and ?to deal with physical cases with different aspects? inclassroom. It was observed that teachers dealt with physics lessons as if no relation withdaily life by considering especially theory and practice different from each other. Notbeing given up traditional lecturing method and especially not being given studentsopportunity to think can be seen one of the reasons of this situation. It was pointed outthat activities by physics teacher do not change in view of kinds of the school and thereis no relation between their critical thinking disposition levels and activities doing forimproving students? critical thinking.Key Wordscritical thinking, critical thinking disposition, critical thinking disposition level, physicsteacher