Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında okullara dağıtılan kodlama eğitim robotlarının sınıf öğretmenleri tarafından kullanım durumları
The use cases of coding educational robots distributed to schools within the scope of 10.000 School Project in Basic Education by classroom teachers
  1. Tez No: 966422
  2. Yazar: İBRAHİM ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte insan yaşamı değişmekte ve teknoloji günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir. Bu hızlı değişim, bireylerin analitik düşünme, problem çözme ve eleştirel düşünme gibi üst düzey becerilere olan ihtiyacını artırmıştır. Araştırmalar, kodlama eğitiminin bu becerileri geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Kodlama, artık erken yaşlarda öğretilebilmekte; geleneksel kodlamanın karmaşıklığını azaltmak için görsel ve anlaşılması kolay ortamlar tercih edilmektedir. Ayrıca, öğrenmeyi somutlaştırmak ve eğlenceli hale getirmek amacıyla kodlama eğitim robotları da kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde devlet okullarında kodlama eğitim robotları yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı“Temel Eğitimde 10.000 Okul”projesi kapsamında eğitimde fırsat ve imkan eşitliğini sağlamak adına okulların bakım, onarım ve donatım ihtiyaçlarını gidermek amacıyla eğitim ortamlarının niteliğini geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu anlamda ülke genelinde ilkokul ve ortaokullara bakım, onarım ve donatım çalışmalarının yanında kodlama eğitim robotu dağıtımı da yapılmıştır. Bu araştırmada Temel Eğitimde 10.000 Okul projesi kapsamında okullara dağıtılan kodlama eğitim robotlarının sınıf öğretmenleri tarafından kullanım durumlarını belirleyerek, öğretmenlerin kodlama ve robotik kodlamaya yönelik durumlarını incelemektir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli seçilmiştir. Veri toplama aracında bulunan açık uçlu soruların analizi bağlamında nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tercih edilmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinde Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında görev yapmakta olan 319 sınıf öğretmenleri ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak alan uzmanıyla beraber“Öğretmenlerin Eğitim Robotlarını kullanım Durumlarını Belirleme Anketi”geliştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26.0 Paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin kodlama eğitim robotlarının kullanım durumlarının oldukça düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenlerin bilgi iletişim teknolojileri kursuna katılma, kodlamaya yönelik ilgi, robotik kodlama ve ileri düzey kodlama eğitimi alma, dağıtılan robotlarla proje yapma durumunun oransal anlamda düşük olduğu görülmüştür. Robotların kullanılmama sebepleri olarak öğretmenlerin kodlama eğitimi almamış olmaları, dolayısıyla kodlama eğitimini nasıl verecekleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları, robotların okulda var olduğunun bilinmemesi, okullarda kodlama eğitimi verebilecek imkânın olmadığının düşünülmesi ve program yoğunluğu düşüncesi öğretmen görüşleri doğrultusunda belirlenmiştir. Kodlama eğitimlerinin yaygın hale getirilmesi hususunda öğretmenler hizmet içi eğitimlerin artırılması, kodlama eğitiminin zorunlu ders haline getirilmesi ve fiziki şartların iyileştirilerek materyallerin artırılması yönünde önerilerde bulunmuşlardır. Araştırma sonunda araştırmacı olarak Milli Eğitim Bakanlığına ve kurumlara, öğretmenlere ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With technological advancements, human life is changing, and technology is becoming an integral part of daily life. This rapid transformation has increased the need for individuals to possess higher-order thinking skills such as analytical thinking, problemsolving, and critical thinking. Research shows that coding education is effective in developing these skills. Coding can now be taught at early ages, and visual, easy-tounderstand environments are preferred to reduce the complexity of traditional coding. Additionally, coding education robots are used to make learning more concrete and enjoyable. However, in our country, coding education robots are not widely used in public schools. Within the scope of the Ministry of National Education's“10,000 Schools in Basic Education”project, efforts were made to improve the quality of educational environments to ensure equality of opportunity and access in education by meeting schools' maintenance, repair, and equipment needs. In this regard, maintenance, repair, and equipment improvements were carried out in primary and secondary schools across the country, and coding education robots were distributed. This study aims to determine the usage status of the coding education robots distributed to schools under the“10,000 School in Basic Education”project by classroom teachers, and to examine teachers' perceptions of coding and robotic coding. Both quantitative and qualitative research methods were employed in the study. Among the quantitative research methods, the survey model was chosen. For the analysis of open-ended questions included in the data collection tool, content analysis, a qualitative research method, was used. The research was conducted during the 2023–2024 academic year with 319 classroom teachers working within the scope of the“10,000 School in Basic Education”project in the Şanlıurfa province. A questionnaire titled“Survey on Determining Teachers' Usage Status of Educational Robots”was developed in collaboration with a field expert as the data collection tool. The data obtained were analyzed using the SPSS 26.0 statistical software package. The research concluded that classroom teachers working in primary schools under the“10,000 School in Basic Education”project use coding education robots at a very low rate. Additionally, it was observed that the proportion of teachers participating in information and communication technology courses, showing interest in coding, receiving education in robotic or advanced coding, or engaging in projects using the distributed robots was low. According to teachers' opinions, reasons for not using the robots included a lack of training in coding, insufficient knowledge on how to teach coding, unawareness of the existence of the robots in schools, the belief that there are no facilities for teaching coding, and a perception of curriculum overload. To promote the widespread implementation of coding education, teachers recommended increasing inservice training, making coding education a mandatory subject, and improving physical conditions and increasing the availability of materials. At the end of the research, various recommendations were made by the researcher to the Ministry of National Education and institutions, teachers, and researchers.