Kara havacılığı helikopter pilot eğitim programının mezun pilot ve uçuş öğretmenlerinin görüşleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of army aviation helicopter pilot curriculum according to the opinions of the graduated pilots and flight instructors
  1. Tez No: 221538
  2. Yazar: VEDAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. TÜLAY ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Education and Training, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ARSLAN, Vedat. Kara Havacılığı Helikopter Pilot Eğitim Programının Mezun Pilot veUçuş Öğretmenlerinin Görüşleri Açısından Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi,Ankara, 2007.Araştırmanın amacı, Kara Havacılığı helikopter pilot eğitiminde uygulanmakta olanakademik ve uçuş eğitim programının hedefler, içerik, öğretme öğrenme süreci vedeğerlendirme öğeleri hakkında görüş almak ve programın geliştirilmesi ile ilgiliönerileri belirlemektir.Araştırma, 1997-2006 yılları arasında Kara Havacılık Okul Komutanlığında uygulananHelikopter Pilot Subay Temel Kurslarını takip ederek mezun olmuş 122 pilot ve bukurslarda görev yapan 40 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılanlaraprogramın öğelerine yönelik görüşlerini almak için, benzer içeriklere sahip iki ayrı ölçekuygulanmıştır.Verilerin analizinde iç güvenirlik hesaplaması için Cronbach-alpha kullanılmıştır.Uygulanan iki ölçeğin iç güvenirlik katsayıları 0,96 ve 0,97'dir. Pearson korelasyonkatsayısına göre hesaplanan test tekrar test güvenirlik katsayısı ise 0,98 olarakbulunmuştur. Birinci ve ikinci alt problemde araştırmaya katılanların program öğelerineilişkin görüşlerini yorumlamak için frekans ve yüzdelerden faydalanılmıştır. Üçüncü altproblemde, programın öğeleri hakkında uçuş öğretmenlerinin, öğretmenlik deneyimlerigöz önünde bulundurulduğunda, görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığıyorumlanırken, t-testi ve ki-kare analizine başvurulmuştur. Dördüncü alt problemde,programın öğelerinin geliştirilmesine yönelik, açık uçlu sorularla elde edilen bilgiler isesınıflandırılarak yorumlanmıştır.Araştırmaya katılanların bir kısmı birinci ve ikinci alt probleme yönelik olarak, devinişselalan hedeflerine yeterince ulaşılamadığını, programın içeriğinde duyuşsal alana yönelikyapılan etkinlikleri yeterli bulmadıklarını, giriş ve sonuç etkinliklerinin yeterli düzeydeolmadığını, eğitim için ayrılan zamanın yeterli olmadığını, değerlendirme sürecindeduyuşsal özeliklerin yeterince dikkate alınmadığını, akademik sınavlarda, akademikeğitimle kazandırılmak istenen her davranışın yoklanmadığını belirtmişlerdir. Üçüncüvalt problemde öğretmenlerin program hakkındaki görüşlerinin, öğretmenlikdeneyimlerine göre, farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Dördüncü alt problemedönük olarak ise, araştırmaya katılanlar programın geliştirilmesine yönelik olarakyukarıda tespit ettikleri hususları da kapsayacak doğrultuda bazı geliştirme önerilerindebulunmuşlardır.Elde edilen bulgular yorumlanarak helikopter pilot eğitim programının yeterli ve yetersiztarafları belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta bu programın hedef, içerik, öğretmeöğrenme süreci ve değerlendirme öğelerine ve geliştirilmesine yönelik görüşler beraberincelenerek ileride yapılacak değişiklikler için bazı öneriler getirilmiştir.Anahtar SözcüklerHelikopter Pilotu, Uçuş Öğretmeni, Helikopter Pilot Eğitim Programı, ProgramDeğerlendirme.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to collect the opinions about objectives, content,teaching and learning process, and assessment components of the academic and flighttraining curriculum which is still carried out, and to determine the interviews aboutdeveloping this curriculum.This research has been carried out on 122 pilots graduated from Helicopter PilotOfficer Main Course in The Army Aviation School, between 1997 and 2006, and 40instructors working at these courses. In order to receive their opinions about thecurriculum, two different scales with similar contents were administered to theparticipants.While analyzing data, Cronbach-alpha was used in order to calculate internal reliability.The coefficients of the internal reliability of the two different scales are 0,96 and 0,97.Test-retest reliability coefficient which was calculated via Pearson correlationcoefficient is 0,98. In the first and second sub-problems, in order to commentparticipants? opinions about the components of the curriculum, their frequencies andpercentages were used. In the third sub-problem, while commenting whether therewere statistically significant differences between the opinions of the experienced andinexperienced instructors about the components of the curriculum, T-test and Chisquareanalysis were used. In the forth sub-problem, obtained via open endedquestions, information about developing the components of the curriculum wasqualified and commented.In the first and second sub-problems some of the participants stated that psychomotordomain objectives weren?t achieved sufficiently, activities about affective domainweren?t sufficient, activities for the entrance and the end of the lessons weren?t at asufficient level, allocated time for the instruction wasn?t sufficient, affectivecharacteristics weren?t sufficiently taken into consideration during the assessment, allbehaviors weren?t tested during the examination of the academic education. In the thirdviisub-problem it?s found that there were no statistically significant differences betweenthe opinions of the experienced and inexperienced instructors about the components ofthe curriculum. And in the fourth sub-problem the participants brought some proposalsincluding the issues about development of the curriculum aforementioned above.In this research, it is aimed to determine both sufficient and insufficient sides ofhelicopter pilot training curriculum by commenting the findings obtained. In conclusion,the opinions about the development of objectives, content, teaching and learningprocess, and assessment components have been inquired together and someproposals were brought out for the purpose of some changes in the future.Key WordsHelicopter Pilot, Flight Instructor, Helicopter Pilot Training Curriculum, CurriculumEvaluation