Kamu bankalarının ülke ekonomisi ve finansal sistem üzerindeki etkileri
The influences of the public banks on the country economy and financial system
  1. Tez No: 221564
  2. Yazar: ERDİNÇ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kamu bankaları her zaman tartışma konusu olmuştur. Kamu bankaları varlıklarını sürdürmeli mi yoksa en kısa zamanda özelleştirilmeli mi sorusu sürekli sorulmaktadır.Kamu bankalarının kuruluş sebepleri bütün ülkelerde neredeyse aynı gerekçelere dayanmaktadır. Bunları siyasal, ekonomik ve sosyal gerekçeler olarak sıralayabiliriz. Bu yüzden kurulmalarında kar amacı güdülmemiştir. Fakat kamu bankalarının çeşitli nedenlerle göstermiş oldukları görev zararları hazineyi ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir.Türkiye'de özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında özel sektör kaynaklarının yetersiz oluşu çeşitli sektörlere destek ve finans sağlamak için devletin kamu bankalarını kurmasını zorunlu kılmıştır. Kamu bankaları özel sermayeli bankaların kurulması için de yol gösterici olmuş ve özel sermayenin bu sektöre ilgi duyup yatırım yapmasına ön ayak olmuştur. Ayrıca devlet kamu bankaları sayesinde sadece kanun koyucu ve denetleyici olarak değil ekonomik olarak piyasada aktif rol üstlenmiştir. Böylece devlet piyasanın içinde olarak bazı müdahalelerin yapılmasında daha etkin olmayı hedeflemektedir. Dünyanın birçok ülkesinde, ülkemizde de olduğu gibi kamu bankaları faaliyetlerini sürdürmektedir.Kamu bankalarının ülke ekonomisi ve finansal sistem üzerindeki etkilerini incelemeyi hedefleyen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kamu bankaları ile ilgili genel bilgiler, tanım, fonksiyonlar ve bankacılık sektörünün oluşumu konularının üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, dünyada kamu bankacılığının kuruluşu, sektör içindeki payı ve verimliliği hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'de kamu bankacılığının tarihsel gelişimi, kurulma nedenleri ve kamu bankalarının piyasadaki mevcut durumu ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
As in the world the public banks have always been a topic of discuss in Turkiye. The question whether the public banks maintain their existaence or become private banks, througt privatization is usually asked.The reason fort he establishment public banks is nearly the same in all countries. We can state the reasons as: political, economic and social. That?s why the profit aim has not been thought. How ever, the duty damage of the public banks for some reasons, have negatively affected both the national treasury and the economy of the country.Especially in the first years of the republic, opening of the public banks was forced to support some sectors and provise finance. Public banks guided the private banks and pioneered private banks interested and invest in this sector. Also the government by means of the public banks does not only provite protection of law and function as a controller but also has an active economic role in the market. So, the government will take an effective role in some market intervention. As, in most of the countries in the world, public banks in Turkiye carry on their activities.This work which targets to investigate the effects of puplic banks on national economy and financial system consist of three sections. The first port allwells upon the general information, definition. Functions of public banks and the formation of banking sector. In the second section it gives information about the establishment of world public banking, its share in the sector and its productivity. In the third and last section it deals comprehensively with the historical progress, causes of its establishment and the existing situation of public banks.