Gazali düşüncesinde insan psikolojisine ilişkin bulgular
The datums about human psychology in the thought of Gazali
- Tez No: 221570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN KARACOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yükseklisans tezi olarak hazırlanmıstır.Gazâlî düsüncesinde insan psikolojisine iliskin bulgular konulu buarastırma, bir giris ve üç bölümden olusmaktadır.Giris bölümünde, arastırmanın problemi, amacı, önemi, yöntemi,sınırlılıkları, arastırmada geçen temel kavramlar ifade edilmistir.Birinci bölümde, psikoloji tarihi ve gelisimi, tarihi süreç içerisinde olusangenel psikoloji ekolleri, islam düsünce tarihinde insan psikolojisine iliskin yorumlarüzerinde durulmustur.kinci bölümde, Gazâlî'nin yasadıgı dönemin genel olarak psiko-sosyaldurumu, Gazâlî'nin hayatı, fikrî olusum süreci ve eserleri hakkında bilgi verilmistir.Üçüncü bölümde, insan nedir, insandaki ruhsal mekanizmalar, insandavranıslarının temelleri, ögrenme, ruh saglıgı gibi konular hakkında, Gazâlî'ningörüsleri aktarılıp, yorumlar yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This work is prepared as a master thesis in Cumhuriyet University-Social Sciences Institute.This research of which theme is symptoms about human psychology in Gazali?s thought, has an introduction an three parts.In the introduction, the problem, purpose, importance, method, restricts of the research and basic concepts in the research are explained.In the first part, the history and the evolution of psychology; general schools of psychology that are occured in historical duration; comments about human psychology in the history of Islamic thouht are examined.In the second part, the psycho-social condition of Gazali?s period, Gazali?s life, his intellectual formation and his Works are studied.In the third part, Gazali?s thoughts about ?What is human?; psychological mechanism in human being; bases of human behaviors; learning; psychological health? are pointed out.