Okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, çocuklardaki fiziksel istismar belirtilerine ilişkin farkındalıkları (Eskişehir il örneği)
Awareness of pre-school teachers about the signs of physical abuse (sample of city of Eskisehir)
- Tez No: 221569
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çocuk istismarının ülkemizdeki yaygınlığı tam olarak bilinmemekte ve karşılaşıldığında değerlendirmede yetersiz kalınmaktadır. Bu nedenle de verilerin toplanması ve konunun belirlenmesine gereksinim duyulmaktadır. Fiziksel istismar? çocuğun normal fiziksel ve duygusal gelişimine zarar veren, aile veya çocuğun bakımını üstlenen kişi veya kişiler tarafından zarar verici davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Çocuklar birlikte yaşadığı anababa, kardeş veya başka bir aile bireyi tarafından aile içi olarak veya arkadaşı, öğretmeni veya tanımadığı biri tarafından aile dışı olarak istismara uğrayabilmektedir. Araştırma tarama niteliğindedir. Araştırmanın çalışma evrenini, 20062007 öğretim yılında Eskişehir il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarında görev yapan 160 okulöncesi öğretmeni oluşturmuştur. Ulaşabilme kolaylığı nedeniyle çalışma evreni aynı zamanda araştırmanın örneklemi olarak alınmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak 44 sorudan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin çözümü için okulöncesi öğretmenlerinin anket formuna verdikleri yanıtlar bilgisayar ortamında işlenmiştir. Verilerin istatiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 12.0 programı kullanılmıştır. Araştırma verilerin çözümlenmesinde, okulöncesi öğretmenlerinin farkındalıkları sayılar ve yüzdeler olarak ifade edildikten sonra ki kare testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular ile öğretmenlerin fiziksel istismarı saptamada yetersiz kaldıkları görülmüştür. Öğretmenlerin fiziksel istismar bulgularını saptamaları ile hizmet süreleri, mezun oldukları okul ve konu hakkındaki bilgi durumları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Tüm bulgular sonucunda, okulöncesi öğretmenlerinin çocuk istismarı konusunda bilgiye ihtiyaçları olduğu, özellikle de çocuk istismarının erken tanısında rol almaları için riskli çocuk ve eğilimli aileleri saptamaya yönelik hizmet içi eğitim programlarının başlatılması gerekliliği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The extent of child abuse in Turkey has not been sufficiently investigated. When it is encountered, the evaluation and management of an abused child is generally inadequate. Thus extensive documentation should be collected and determination of case is needed. Physical abuse of a child is generally defined as harmful behavior of parents that would affect the physical and emotional development of child. Parents, siblings or other relatives of a child might abuse a child at home, and also their teacher, friends and someone else might be the abuser. This study is descriptive by nature. The population of the study is composed of 160 preschool teachers working for state schools under the management of the Ministry of National Education in 20062007 education year in Eskişehir. The sampling of the study is the same as the population because of its accessibility. A 44item questionnaire was used as a data collection device to get the opinions of the teachers on physical abuse of children. The responses to the questionnaire were fed into the computer to analyse the data. The SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 12.0) program was employed for stastistical analysis of data. In analyzing the data, the opinions of preschool teachers were first stated in numbers and percentages, and then their chisquare tests were calculated. The data gathered in this research suggest that the teachers were incapable of determining physical abuse. It has been observed that there exists a significant correlation between the ability of the teachers to detect physical abuse and their service time, schools they graduate from, and their level of knowledge in this issue. Finally, it can be concluded that preschool teachers need more information on child abuse. Furthermore in order to help the early diagnosis of child abuse, inservice training programs should be initiated to enable teachers to identify highrisk children and tending parents