İnsan kaynaklarında hizmet içi eğitim ve hemşireler üzerine yapılan bir araştırma
Training in human resources and a research on nurses
- Tez No: 221578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çagımızın bilgi, teknoloji çagı olmasından dolayı, yeniliklere açık,degisimleri anında fark eden ve yakalayan insan toplulukları devamlı olarakartmaktadır. Diger tüm insanlar da bu degisim ve gelisimleri içinde yer almakzorundadırlar, bu da ancak egitimle olabilmektedir. Baska bir degisle sadece kisiselolarak degil her meslek, her kurum, her isveren, her is gören kendi var olus sebebiiçinde bu degisimleri takip etmek zorundadırlar. Kisiler kendi yetismeleri için formalegitim sonrası daha üst egitimleri takip ederlerken, meslekler ise çesitli meslekikonulardaki gelismeleri meslek üyelerine çesitli egitim programlarıyla verirken,kurumlarda bünyelerinde çalıstırdıkları kisilere çesitli hizmet içi egitim programlarıdüzenleyerek bu degisim içinde varlıklarını sürdürmektedirler.Bu tezde yukarıda belirtilen hususlar dogrultusunda kurumda uygulananhizmet içi egitim programının içerigi hakkında genel bilgi edinilmekte ve egitimialan kisilerin yapılan egitim hakkında düsüncelerine yer verilmekte ve nasıl biregitim istedikleri ortaya çıkarılmaktadır
Özet (Çeviri)
The number of people catching changes, challenges, and developments isincreasing with the technology term these days. Education plays an important role inbeing a follower in all of these challenges. Not only on individual base, allprofessional groups, institutions has to follow all these developments. In light ofthese purpose individuals try to built up their knowledge with formal education,professionals however organize education programs within their institutions ondifferent topics. Inlight of these background the purpose of this study is to get dataabout continous education programs at the institution, the view of the nurses on theseprograms, their wishes and expectations and compare these with the education statusof nurses on statistical level.