Ege kıta sahanlığı uyuşmazlığı
Aegean continental shelf dispute
  1. Tez No: 221581
  2. Yazar: HANDE DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Türkiye ile Yunanistan iki komsu devlet olmalarına ragmen, iki ülke arasında Ege Denizi'ne iliskin ve Ege Sorunları olarak adlandırılan birçok sorun bulunmaktadır. Ege Sorunları birbirleriyle iliskili birçok sorunu içermektedir. Bu sorunlar; kıta sahanlıgının sınırlandırılması, karasularının genisletilmesi, hava sahası ve FIR sorumlulukları, Ege Adaları'nın silahlandırılması, egemenligi antlasmalarla devredilmemis ada, adacık ve kayalıklar sorunlarıdır. Türkiye ile Yunanistan tarafından çevrelenen ve yarı-kapalı deniz olan Ege Denizi, çok miktarda adayı barındırması ve bu adaların çogunun Yunanistan'a ait olması, Yunanistan'a ait adaların bir bölümünün Türkiye anakarasına yakınlıgı nedeniyle Akdeniz cografyasındaki en karmasık tabloyu olusturmaktadır. Ortaya çıktıgı 1973 yılından bu yana Türkiye ve Yunanistan'ı zaman zaman savasın esigine getiren Ege Kıta Sahanlıgı uyusmazlıgı bugüne kadar çözülememistir. Bu uyusmazlık hukuki bir sorun olmakla birlikte Türkiye'nin hayati çıkarlarına dokunan siyasi sonuçları da vardır. Türkiye'nin AB üyeligine adaylıgının ilan edildigi 1999 Helsinki Zirvesi Sonuç Bildirisi'nin 4'üncü paragrafına göre; Ege Sorunları Türkiye AB sorunu haline getirilmis, Türkiye'nin sınır anlasmazlıklarını BM Sartı'na uygun barısçı yöntemlerle çözmede basarısız olması durumunda anlasmazlıgı U.A.D.'ye götürmesi istenmistir. Ayrıca AB Konseyi'nin anlasmazlıklarla ilgili gelismeleri gözden geçirecegi belirtilmistir. Böylece Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege Denizi sorunlarının çözümü Türkiye için bir ön sart haline getirilmistir. Dagıstanlı, Hande, Ege Kıta Sahanlıgı Uyusmazlıgı, Yüksek Lisans Tezi, Danısman: Prof. Dr. Serap Akipek, 211 s. Helsinki Kararları dogrultusunda içerigi gizli tutulan istiksafi görüsmeler sürdürülmektedir. Ancak bugüne kadar sonuç alınamamıstır. Bu kosullarda Türkiye, AB'ye girme idealinden vazgeçmeyerek uluslararası camiayı haklılıgına inandırıp, Yunanistan üzerinde baskı olusturarak Ege Sorunlarını çözmeye çalısmalı ya da Ege Sorunlarını AB'ye tam üye olmanın ön kosulu olmaktan çıkartmak için AB'yi ikna etmeli; sorunların çözümünün AB'ye tam üye olma sonrasına ertelenmesini saglamalıdır.
Özet (Çeviri)
Although Turkey and Greece are two neighbouring states, there are many issues between two countries concerning Aegean Sea which are called as Aegean Issues. Aegean Issues include many problems related to each other. These problems are; delimitation of continental shelf, extention of territorial waters, air space and FIR responsibilities, island, islet and rocks with undetermined soveregnity. Aegean Sea, which is a semi-closed sea surrounded by Turkey and Greece, forms the most complicated picture in the Mediterranean since it contains many islands that most of them belong to Greece and some of these islands are located too close to Turkish mainland. Since 1973 Aegean Continental Shelf dispute which has occasionally brought Turkey and Greece on the verge of a war, has not been solved. This dispute is beside being a legal problem, also it has got political results that effects Turkey?s vital interests. According to 4th paragraph of Helsinki European Council Precidency Conclusions EU?s Council approved Turkey?s candidacy for membership in 1999, Aegean Issues have become problems between Turkey and EU. In case, Turkey became unsuccessful to resolve any outstanding border dispute in conformity with the principle of peaceful settlement of disputes in accordance with United Nations Charter, Turkey was required to bring the dispute to the International Court of Justice. In addition to these, it was mentioned the European Council would review the situation relating to any outstanding disputes. Thus the solution of Aegean Sea disputes between Turkey and Greece has been brought a precondition for Turkey?s membership. Dagıstanlı, Hande, Aegean Continental Shelf Dispute, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Serap Akipek, 211 p. According to Helsinki Decisions the explatory contacts, its content is concealed, have been carried on, but no results could be taken. In these conditions, Turkey should try to solve Aegean disputes by not giving up the ideal of becoming a full member of EU making the international community believe its rightfulness and putting pressure on Greece or by persuading EU to cancel the solution of problems as being precondition thus Turkey should provide to postpone the solution of the problems after becoming a full member of EU.