Fıdıc kurallarına göre mühendisin görev, yetki ve sorumlulukları
Duties, authorities and responsibilties of the engineer in accordance with the fidic rules
- Tez No: 221582
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada FIDIC Kurumu tarafından yayımlanan form dokümanlardan biri olan FIDIC form Sözleşmesinin tanımı, özellikleri, unsurları, tarafları ve bu sözleşmeden doğan ihtilafların halli gibi temel konular üzerinde durulmuştur. Ayrıca FIDIC Sözleşmesinin yürütülmesinde önemli rol sahibi olarak ?mühendis? kavramı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Zira, üstlendiği görev ve yetkiler ve sorumlulukları bakımından mühendise asli bir rol verilmiştir. Bu rol, sözleşmenin her aşamasında iş sahibine, müteahhide, üçüncü kişilere, topluma, işçilere, ihtilafı çözümleyecek makama ve hatta kendisine karşı taşıdığı sorumluluklar nedeniyle, mühendisin sözleşme içindeki statüsünü ve ağırlığını vurgulamaktadır. Bu çalışmada ayrıca FIDIC sözleşmesi kapsamındaki görev ve yetkilerle ilgili eleştirilere de yer verilmekte, sakıncaları tartışılmaktadır. Mühendisin temerrüde düşerek görev ve yetkilerini yerine getiremediği hallerde ve üçüncü şahıslara karşı hangi sorumluluk prensiplerinin uygulanacağı incelenmiştir. Temennimiz odur ki, çalışmamız, ülkemizde FIDIC kurumunun getirdiği uluslararası mühendislik standartlarının ve sözleşme şartlarının anlaşılmasına ve yaygınlık kazanmasına, Türk inşaat sektörünün uluslararası standartlara ulaşmasına ve uluslararası ortamda rekabet gücü elde etmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the emphasis has been made to the basic points such as the definition, characteristics, elements, parties and the settlement of disputes arising from FIDIC form contract, which is one of the form documents published by the FIDIC Institution. Furthermore, the term ?engineer?, an important actor in the implementation of a FIDIC contract, has been studied in detail. The reason being that an essential role has been given to the engineer as far as the duties, authorities and responsibilities that he has undertaken are concerned. This role, puts the emphasis on the status and weight of the engineer due to his responsibilities towards the owner of the contract, contractor, third parties, public, workers, the authority which shall settle the disputes and the engineer himself, at each and every stage of the contract. Additionally in this study, critism regarding the duties and authorities of the engineer within the scope of the FIDIC contract has been included, and the drawbacks have been discussed. The principles of responsibility applicable to the events, in which the engineer can not execute his duties and authorities breaching the contract and those responsibilities towards third parties, have been studied. It is our expectation that, this study shall have contributions that the international engineering standarts and contract provisions, which have been introduced by the FIDIC Institution, shall be understood in our country and the same shall be used in a wide spread manner, the Turkish construction sector shall reach international standarts and shall gain competitive power in the international markets.